Çocukluklarda sık rastlanan hastalıklar

Çocukluklarda sık rastlanan hastalıklar

Çocuklarda sık görülen hastalıkların, en çok ilk 3 yaş ve 4-9 yaş aralığında meydana geldiğini belirten Aksaray Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Semih Demirtaş bu hastalıklar hakkında bilgi verdi.
Uz. Dr. Mehmet Semih Demirtaş; “Çocuklarda sık görülen hastalıkların başında, ateşle seyreden rahatsızlıklar, özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonları geliyor. Ardından sırayı idrar yolu enfeksiyonları, kusma ve ishalle seyreden akut gastroenterit (mide-bağırsak enfeksiyonları) ve alt solunum yolları enfeksiyonları (zatürree, bronşit) yer alıyor.” dedi.
En sık rastlanan hastalıkların; Nezle (nazofarenjit), Bademcik ve yutağın iltihapları (tonsillofarenjit), Sinüzitler, Kulak iltihapları (otit), Ses tellerinin iltihaplanması (larenjit), Bronşit (büyük çaplı soluk borusu iltihabı), Bronşiolit (küçük çaplı soluk borusu iltihabı), Zatürree (akciğer dokusu iltihabı), Kusma ve ishalle birlikte seyreden akut gastroeneritler (mide-bağırsak iltihabı), idrar yolları enfeksiyonları (üretrit, sistit, pyelonefrit) olduğunu söyleyen Uz. Dr. Demirtaş mücadele yolları hakkında bilgiler verdi.
Uz. Dr. Demirtaş; “El yıkamanın önemini öğretin, yeterince uyumasını sağlayın, yanında hatta balkonda da sigara içmeyin, aşılarının tam olmasına dikkat edin, sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayın, çok kalın giydirmeyin, spor yaptırın, bol su içme alışkanlığı kazandırın.” dedi. Haber: Dilara ARSLANGEDİKLİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon