Çölkesen’den esnafa can suyu önerileri

Çölkesen’den esnafa can suyu önerileri

"ESNAFA MADDİ DESTEK SAĞLANMALI, UYGUN KREDİ İMKANI VERİLMELİ ve ESNAFIN BORÇLARI AFFEFİLMELİDİR"

MHP Aksaray İl Başkanı Mustafa Çölkesen koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında esnafa can suyu önerilerinde bulundu.
Çölkesen yaptığı yazılı açıklamada; “Açıklanan ekonomik istikrar kalkanı paketiyle çoğu kesimleri kucaklayan tedbirler hayata geçirilmişse de, halen esnaflarımızın mağduriyeti ve sıkıntısı artarak devam etmektedir” dedi. Bu kapsamda bir takım önerilerde  bulunan Çölkesen; şu maddeleri sıraladı; “- Kahvehaneler, lokantalar, yiyecek hizmeti veren işletmeler, düğün salonları, eğlence mekânları, öğrenci servisçileri, berberler, kuaförler, tuhafiyeci ve pazarcı gibi esnaflarımızın çoğunun iş yerleri zorunlu olarak uzun zaman kapalı kalmış, kısmen açılanların ise işleri de oldukça azalmıştır. Sadece paket veya gel-al servisinin yeterli olmadığı lokantalar kısmen de olsa açılmalı ve belli kapasiteyle hizmet vermelidir.
  • Zor durumda olan bu esnaflarımızın çok sayıda ödemesi bulunmaktadır. Eğer ciddi çözümler üretilmezse bu insanların çoğunun iflası kaçınılmaz olacaktır. Her ne kadar bazı borçlar kısmen ötelense de, içinde bulunduğumuz zor dönemde iş yapamayan esnafımız bu biriken borçlarının altından kalkamaz duruma gelmiştir. Çoğu esnafımızın kira borcu, SGK ve vergi borcu ile kredi kartı borcu ödenemeyecek durumdadır. Devlete sadakati tartışılmaz olan esnaf ve sanatkârlarımıza bir yılı geri ödemesiz olmak üzere, beş yıl vadeli en az 50 bin TL faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır. Esnaflarımıza verilecek kredilerde; sicil kayıtları bir defaya mahsus temizlenmeli, esnaftan istenen teminatlar kaldırılmalıdır.
  • Eğitim-öğretime uzun süre ara verilmesi nedeniyle, mağdur olan servisçi ve kantinci esnafımıza da destek sağlanmalıdır. Kısıtlı kapasiteyle yolcu taşıyan otobüsçü, minibüsçü gibi toplu taşıma yapan esnafımıza ve çalışma zamanı yasaklar nedeniyle kısıtlanan taksici esnafımıza nakit ve yakıt desteği sağlanmalıdır.
  • Ayrıca esnafımızın biriken kira borçlarının ödenmesinde devletimiz ve belediyelerimiz tarafından maddi destek sağlanmalıdır. Kredi kartı borçlarının ödenmesinde faizsiz taksit ve erteleme yapılmalıdır. SGK primleri işyerlerinin kapalı olduğu süre için devlet tarafından karşılanmalı, vergi borçları affedilmeli ve özel bankalar da kolay kredi imkânı ile esnaflarımıza destek sağlamalıdır.
  • Bizlerin sesini hemşerilerimize duyuran yerel medya ve gazetecilere de maddi destek sağlanmalıdır. Bu süreçte gazete sektörünün gelirleri azalmışken kira, personel maaşı, sigorta pirimi ve vergi gibi giderleri de artmıştır. Bu nedenle yerel basın ve gazetelerin belediyemiz ve devletimizin vereceği daha güçlü bir desteğe ihtiyacı vardır.” (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı