Çöplerden enerji üretimi yakın zamanda başlayacak

Çöplerden enerji üretimi yakın zamanda başlayacak

Entegre Katı Atık Değerlendirme Ve Bertaraf Tesisinde enerji üretimi yakın zamanda başlıyor.
Aksaray Belediyesi tarafından 80 milyon TL değerindeki Katı Atık Depolama ve Bertaraf tesisinde çöp depolama işlemlerine geçtiğimiz günlerde başlanılmıştı. Enerji üretim tesisinde kurulumu tamamlanan kısımlarında enerji üretimine yakın bir zamanda başlanıyor.  

Aksaray’a bağlı Armutlu Köyüne 8 kilometre uzaklıkta 377 dekar alan üzerinde kurulumuna başlanılan Katı Atık Depolama ve Bertaraf tesisi atık yönetim sisteminde Mekanik Ayırma Tesisi (Geri Kazanımı Mümkün Atıkların Ayrıştırılması), Kompost Ünitesi (Kompost-Organik Gübre Üretimi), II. sınıf düzenli depolama sahası (Lot-1, Lot-2, Lot-3) ve Depo Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi (Elektrik Enerjisi Üretimi) gibi ünitelerle 4 bölümden oluşuyor.
Geçtiğimiz yıl kurulumuna başlanılan tesiste çalışmaları tamamlanan LOT1 alanına çöp depolama işlemlerine başlanılmıştı. Aksaray Belediyesi ekiplerince biriktirilen çöplerden enerji üretimi yakın bir zamanda başlanılacak.
Tesiste bulunan LOT1 çöp depolama alanına Aksaray Belediyesi ekipleri şuana kadar 260 ton katı atığın depolanmasını sağladı. Proje kapsamında kapasitesi 7,05 mw/saat olan enerji üretim tesisinde kurulumu yapılan alanda ilk etapta saatte 1mw enerji üretimi yapılacak. İlerleyen dönemlerde ise tesisin tam kapasite enerji üretmesi sağlanacak.

Proje kapsamında kurulacak mekanik ayrıştırma ve kompost tesisine ise 2022 yılında başlayacaktır.  Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisinde Enerji üretiminin yakın zamanda başlayacağını duyuran Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, yaptığı açıklamada ilk etapta 1 MW enerji üretileceğini belirtti. Başkan Dinçer açıklamalarının devamında ilerleyen günlerde tesisin tüm alanlarındaki kurulumların tamamlanması ile tam kapasite çalışabileceğini ifade etti.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı