Corona virüsü nedir?

Corona virüsü nedir?

SON DÖNEMLERDE ÇİN’DE DOLAŞAN CORONA VİRÜSÜNÜ DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÖZKÖK GAZETENİZ AKSARAY EGEMEN’E ANLATTI

İlk olarak 1960’lı yıllarda görülmeye başlayan ve sık sık görülmese de tedavi edilmediğinde ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu gibi hastalıklara yol açan Corona virüsünü Aile Hekimi Dr. Mustafa Kürşat Özkök gazeteniz Aksaray Egemen’e anlattı.
Corona virüslerinin, çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüsler olduğuna değinen Dr. Mustafa Kürşat Özkök, “İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup vardır; SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960’ların ortasında tespit edilmiştir. O yıllardan şu ana kadar sadece Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’de görülen virüs 3 kişinin ölümüne neden olmuştu”
NASIL BULAŞIR?
Dr. Özkök, “Corona virüsler birçok farklı canlıda hastalıklara neden olabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar ve maymunlar, Himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas sonucunda bulaşabilir” dedi.
BELİRTİLERİ NELERDİR VE
TANISI NASIL KONULUR?
Hastalığın belirtilerinden bahseden Dr. Özkök: “Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları belirtileri olan burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş olabilir. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği veya yaşlı olan kişilerde daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle çok sık kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve PCR gibi laboratuvar testleri kullanılabilir” şeklinde konuştu.
NASIL TEDAVİ EDİLİR?
“Corona virüs hastalığı olan çoğu kişide hafif seyirli olduğundan ilaç tedavisine gerek kalmadan iyileşir” diyen Dr. Özkök, şunları kaydetti: “Ancak, bazı belirtileri azaltmak ve hastayı rahatlatmak için ağrı kesici-ateş düşürücüler, öksürük ilaçları ile bol sıvı desteği ve istirahat önerilir. Ek hastalığı ve durumu ağır olanların hastanede yatarak tedavileri gerekebilir”
KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Corona virüs enfeksiyona karşı korumak için mevcut aşı bulunmadığını belirten Dr. Özkök: “Genel önlemlere dikkat ederek enfeksiyon riskini azaltmak mümkün olabilir. Sık el yıkama alışkanlığı ve hasta kişilerle temastan kaçınmak önemlidir. Son dönemlerde Çin’in Wuhankentinden, yarasa kaynaklı çıktığı belirlenen yeni bir corona virüs salgını var. Bu Corona virüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu vakaların hızla yayıldığını ve özellikle yaşlı, bakımsız kişilerde ölümcül olduğunu bildirdi. Virüse bağlı durumlardan korunmada en önemli durum beslenme, kalabalık ortamlara girmemek, el temizliği,hastalanınca maske kullanmak, bu tür belirtiler olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmek en doğrusu olacaktır” dedi. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı