DSİ yatırımları değerlendirildi

DSİ yatırımları değerlendirildi

Milletvekili Cengiz Aydoğdu beraberinde Vali Hamza Aydoğdu, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, İl Özel İdare Genel Sekreteri Yüksel Çelik ve Tarım İl Müdürü Bülent Saklav ile birlikte DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız’ı ziyaret etti.
Aydoğdu, Aksaray’ın DSİ çalışma sahasına giren konularında görüş alışverişinde bulunduklarını ve bu konular üzerine istişare ettiklerini kaydetti.
Aydoğdu toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi; “Aksarayımızın merakla beklediği ve bütün çiftçilerimizi ilgilendiren bilhassa Eskil ve Sultanhanı bölgemizi yakından alakadar eden Tarımsal Sulama ve Havzalar Arası Su Nakli bizim için önemliydi. Bu konuda DSİ’nin bir İnceleme ve Etüt İhalesine çıkmış olması bizler için sevindirici bir gelişme oldu. Onun imkânları artık devletin kendi kuralları içerisinde araştırılacak. Önümüzdeki sene itibariyle projenin olabilirliğini ve uygulanabilirliğini göreceğiz ve sonrasında gerçekleşmesi noktasında yine devletin imkânları doğrultusunda bir karar verilecek.
Ayrıca geçtiğimiz yıllarda ihalesi yapılan ve yüzde 15’i tamamlanan Mamasın Barajı Kapalı Sulama Sistemi Projesine önümüzdeki yıl bütçe imkânları içerisinde ciddi bir katkının sağlanması ve projenin yeniden yürümeye başlaması, inşaatın devam etmesi için gelişme sağladık.
Yine Mamasın Barajını besleyen suyun arıtılması ve baraja temiz suyun gelmesi yönünde Güzelyurt ve Gülağaç ilçelerimiz ile Niğde’nin Çiftlik ilçesini içine alan bölgenin ortaklaşa kullanacağı bir Atık Su Arıtma Sistemi kurulacak ve Mamasın Barajımızı besleyen kaynağın tertemiz olması sağlanacak inşallah.
Keza Hirfanlı Barajından Pompaj Sulama Sistemiyle Sarıyahşi ilçemizde 2400 hektarlık bir alanının sulanması için projenin teklifi yapıldı, bütçeye girmesi halinde önümüzdeki yıl ihale edileceğini tahmin ediyoruz.
Bunun yanında Aksaray’ın içme suyu üzerinde çok durduğumuz önemli bir konu. İçme suyunun bu yılsonunda veya ocak mart aylarında inşallah bitirme aşamasına gelineceğini ve sevgili hemşerilerimizin hizmetine açacağımızı düşünüyorum.
Ayrıca Gülağaç ile Gülpınar arasındaki sahada Gülağaç göletinin yapımı konusunda bir hareketlenme sağladık. Ortaköy ilçemizin Balcı Bozkır bölgesinde Balcı Göletinden sağlanacak ve o bölgede tarımsal sulamaya katılacak bir kapalı sulama sistemi çalışması başlatıyoruz. Bu gelişmeler bizim açımızdan oldukça verimli.
Öte yandan DSİ’nin geçtiğimiz yıllarda Tarım Bakanlığından devraldığı arazi toplulaştırması konusunda da Sultanhanı, Ortaköy ve diger yerlerimizde yeni ihalelere başlıyoruz. Daha önce toplulaştırması yapılanların eksik olan arazi ve tarla yollarının yapımı ve ikmal edilmesi konusunda da önümüzdeki çalışma yılı içerisinde bir söz aldık.”  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı