‘Daha fit daha sağlıklı’

‘Daha fit daha sağlıklı’

HAYAL ET, İSTE, BAŞAR…

Diyet her ne kadar toplumda antipati toplamış bir kelime olsa da ‘Sağlıklı ve Dengeli Beslenme’ anlamına gelmektedir. Diyetin temel amacı bireyin fizyolojik ihtiyacına uygun bütün besin öğelerine dengeli ve aynı anda yer vermektir.
Kendisi ile yaptığımız röportajda diyet ve sağlıklı beslenme ile ilgili merak edilen ve doğru bilinen yanlış beslenme alışkanlıkları ile ilgili sorularımızı cevaplayan Beslenme ve Diyet Danışmanı Zeynep Şahin, konu ile ilgili önemli tüyolar verdi.
Şahin,bu hafta karaciğer yağlanması konusunda Aksaray Egemen Gazetesi okurlarına bilgiler aktardı.Dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

KALORİ HESABI YAPMAK DOĞRU MU?
İnsan vücudunu hafife almayın, basit ezberler sağlılığınızı tehlikeye atabilir. Ne yediğimiz ne kadar yediğimizden çok daha çok önemli. Temiz beslenme kalori hesabının önüne geçer. Vücut her besine aynı tepkiyi veremez. Her besini aynı hızda sindiremez, aynı şekilde kullanamaz. O yüzden kalori hesabı yapmak yerine, besin içeriklerini vücudun istediği besinlerden seçip, menüdeki ölçüyü düzenlemek gerekir.
HİÇBİR ŞEY YEMİYORUM ZAYIFLAR MIYIM?
Bu tarz girişimler vücudunuz için oldukça tehlikeli. Vücut 48 saatten fazla aç kaldığında karbonhidrat ve protein gibi temel ihtiyaçlarını kaslardan karşılar. Ayrıca açlık süresince büyük su kayıpları olur. Buna bağlı olarak baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik görülmeye başlar. Açlık süresi uzadıkça tehlikeler daha ciddi boyutlar kazanacaktır.
EKMEĞİ HAYATIMDAN ÇIKARDIM, ZAYIFLAR MIYIM?
Genellikle diyet denilince akla ekmeği tüketmemek geliyor. Ekmek en yaygın tüketilen karbonhidrattır. Ekmek, pilav, makarna kısacası tahıl içeren ürünler karbonhidrat kaynaklarıdır. Dengeli bir beslenmede enerjinin büyük bölümünü karbonhidratlardan sağlarız. Bunun için tamamen çıkarmak yerine size uygun miktarlarda tüketmeniz önerilir.
ACIKTIĞIM ZAMAN NEDEN SİNİRLİ OLUYORUM?
Vücutta kan şekeri düştüğünde, kandaki adrenalin ve birçok hormonun salgılanması da azalır. Buna bağlı olarak kan basıncının artışıyla doğru orantılı gerginlik görülür. Eğer sık aralıklarla beslenmeye vakit ayıramıyorsanız yanınızda şekerinizi dengeleyecek atıştırmalıklar bulundurmaya özen gösterin; kuruyemiş, meyve, kraker vb gibi.
PAKET ÜRÜN TÜKETMİYORUM HEP DOĞAL BESLENİYORUM YİNE DE FORMA GİREMİYORUM NEDEN OLABİLİR?
Hepimizin beslenme ile en büyük yanılgısı bu olsa gerek. Sağlıklı besinleri sınırsız yiyebileceğimizi düşünmemiz. Özellikle akşamları yemek yerine meyve veya salata ile geçiştirenlerin yaptığı bir durumdur. Meyve sağlıklı evet ama içerdiği şeker miktarı özellikle karın bölgesinde yağlanmaya ve kolesterol ve diyabet gibi birçok hastalığa neden olur. Sağlıklı da olsa besinlerin miktarı büyük önem taşır.
BESLENME İLE İLGİLİ HERKES BAŞKA BİR
ŞEY SÖYLÜYOR, HANGİSİNE İNANMALIYIZ?
Beslenme ile ilgili sürekli çalışmalar yapılıyor ve birçok konuda birden fazla cevap alınıyor. Bunun için beslenme ile ilgili konularda alanı sadece beslenme olan, beslenme üzerine çalışmaları olan kişileri referans kabul edebilirsiniz. Savunulan her bilginin bilimsel kabul edilebilirliği olması gerekir. Kısacası diyeti, diyetisyen yazar!
KARACİĞER YAĞLANMASI VE BESLENME
Karaciğer vücuttaki en çalışkan organlardan biridir. Safra asidinin üretilmesi, vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılması, bazı proteinlerin ve kolesterolün üretilmesi, fazla glikozun depolanması, demirin depolanması ve kanın pıhtılaşması gibi birçok hayati önem taşıyan işlevde görev alır.
Bu işlevlerin yanında karaciğer hücreleri yağın fazlasın ı depolama görevini de üstlenmiştir. Karaciğer hücrelerinde az miktar yağ olması normal kabul edilirken, %5 ten fazlası yağ olduğu takdirde karacğerde yağlanma olduğu kabul edilir.
Karaciğer yağlanması giderek daha yaygın hale gelmektedir. Günümüzde obezite, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve sağlıksız beslenme ve yaşam tarzı en büyük nedenidir.
Erken dönemde fark edildiğinde karaciğer yağlanması geri dönüşümlüdür. Kilo kaybı, fiziksel aktivite, beslenme ve yaşam tarzındaki değişikliklerle kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Ancak gerekli önlemler alınmadığında telafisi olmayan diğer karaciğer rahatsızlıklarına kadar ilerleyebilir.
Karaciğer yağlanmasının nedenleri?
-Obezite
-Bel çevresinde aşırı yağlanma
-Hiperlipidemi (kandaki yağ asitlerinin yükseliği)
-Diyabet
-Rafine gıdaların ve karbonhidrattan zengin besinlerin aşırı tüketimi
-Ani kilo kaybı
-Karaciğer yağlanmasında ne gibi belirtiler görülebilir?
Belirtiler çok nadir görülmekle birlikte; Yorgunluk, halsizlik, karın bölgesinde hafif ağrı ve dolgunluk, AST-ALT dahil olmak üzere karaciğer enzimlerinin seviyelerinde artış en çok gözlemlenenlerdir.
KARACİĞER YAĞLANMASINDA BESLENME TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR?
Genel olarak, yüksek miktarda kırmızı ve işlenmiş etten uzak durulmalı. Bunun yerine haftada 2-3 kez  baklagillere ve beyaz ete sofrada yer verilmeli.
Trans/doymuş yağlar, margarinler hayattan çıkarılmalı. Kaymak, krema, mayonez gibi yağ içeriği yüksek yiyeceklerden kaçınılmalı. Yerine sağlıklı yağlar ve yağlı tohumlar eklenmeli.
Rafine karbonhidratlardan kaçınılmalı. Bunun yerine tam tahıllı kompleks karbonhidratlar, meyve ve sebze tüketimine önem verilmeli.
Liften zengin bir beslenme planı düzenlenerek pose alımı artırılmalı.
Tatlandırıcı içeren meyveli sodalar enerji içecekleri gibi şekerli içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalı.
Yapılan araştırmalara göre; brokoli, yeşilçay, ceviz, sarımsak, avokado gibi besinlerin karaciğer yağlanmasına iyi geldiği gözlemlenmiştir.
Karaciğer yağlanmasnda beslenme tedavisi, tedavinin merkezi olarak düşünülmelidir. Bu yüzden karaciğer yağlanması olan bireyler kişiselleştirilmiş bir diyet listesine sahip olması gerekir.
Hazırlayan: Şeyda COŞAR
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı