‘Benzeri istişare ve fikir toplantıları devam edecek’

‘Benzeri istişare ve fikir  toplantıları devam edecek’

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, çölyak hastalığının beslenme başta olmak üzere bireylerin sosyal hayatını olumsuz etkilediğini ve bu rahatsızlıkla mücadele kapsamında yapılabilecek işbirliklerine, imkânlar çerçevesinde destek olmaya çalışacaklarını söyledi.
BİZ, BU HUSUSTA SAMİMİYETLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ
Kısa süre önce Aksaray Çölyak Derneği yöneticileri Rektör Şahin’i ziyaret ederek, derneğin çalışmalarına dair bilgiler vermiş, ziyaretin sonunda Şahin, konuyla ilgili olan bilimsel disiplinlerde çalışan akademisyenlerin de katıldığı bir istişare toplantısı düzenleyeceklerini ve neler yapılabileceğini etraflı şekilde konuşacaklarını belirtmişti. Gerekli planlamaların ardından ilgili fikir ve istişare toplantısı gerçekleştirildi. Dernek Başkanı Seda Özer ve dernek yöneticileri, Rektör Şahin ve ASÜ heyeti ile bir araya geldi. Dernek yöneticilerini dinleyen Prof. Şahin, “Şehirde ve kampüste çölyaktan mustarip olanları tespit için bir tarama yapmak, kampüste glutensiz ürünlere ihtiyaç duyan öğrenci ve personel için yemek üretilip üretilemeyeceğini belirlemek ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenlemek ilk etapta yapılabilecek çalışmalar arasında yer alabilir” dedi.
Bu konularda ASÜ’nün, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek adına samimiyetle çalışacağına dikkat çeken Rektör Şahin, “Başta ekmek olmak üzere, glutensiz ürünlere ulaşmak hem çok zor, hem de çok pahalı. Bu ürünlerin Aksaray’da, profesyonel bir biçimde üretilip üretilemeyeceğini ve üreticilerin bu hususta neler düşündüğünü tespit etmemiz gerekiyor. Bunu da spor ve sağlık ihtisaslaşma misyonu veya farklı programlar kapsamında yapmamızın mümkün olup olmadığına da bakmak gerekiyor. Üniversite böyle bir süreçte hukuken üretici konumunda olamaz ama şehirde glütensiz ürünlerin seri, ucuz ve çölyak hastalarının kullanımına uygun standartlarda üretilmesi adına projelendirme çalışmaları yapabilir. Biz, bu hususların tamamını inceleyeceğiz. Süreç içerisinde düzenleyeceğimiz benzeri toplantılarla mesafe alacağımız kanaatindeyiz” dedi.
GLUTENSİZ ÜRÜNLERE ULAŞMAK ÇOK ZOR VE PAHALI
Dernek Başkanı Seda Özer de çölyakın, ince bağırsaklarda oluşan bir gluten alerjisi olduğunu söyleyerek, bu hastaların buğday ürünlerini tüketemediğini belirtti. Buğday ürünü denilince sadece ekmeğin akıllara geldiğine de dikkat çeken Özer, “Olay sadece ekmekle bitmiyor. Çapraz gluten bulaşmaları nedeniyle çölyak hastaları sosyal hayat içerisinde ciddi problemler yaşıyor. Aksaray şartlarında bu hastalıkla mücadele ve glütensiz ürünlere ulaşmak çok daha zor. Çok sınırlı yerlerde bu ürünleri bulabiliyoruz ve onlar da çok pahalı. Dernek olarak amacımız glutensiz ürünlere daha kolay ve daha ucuz şekilde ulaşmak için çalışmalar yapmak ve farkındalık oluşturmak. Elbette çalışmaları tek başımıza yapamayız. Bunun için kamu kuruluşlarının da desteğine ihtiyacımız var. Bu manada görüşmeler yapıyoruz. Resmi olmayan bilgilere göre Aksaray’da 2-4 bin arasında çölyak hastası olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi, İhtisaslaşma Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Lalehan Akyüz, Tıp, Gıda Mühendisliği ve Sağlık Bilimleri alanlarında çalışan akademisyenlerin de katıldığı toplantıda, kısa, orta ve uzun vadede neler yapılabileceği tartışıldı. (Haber Merkezi)
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı