Yerelde kadın buluşmaları

Yerelde kadın buluşmaları

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile UNICEF iş birliğinde; ülkemize uyum sürecindeki yabancı kadınlar ile ev sahibi toplumdaki kadınların ortak bir yaşam kültürü oluşturmaları amacıyla düzenlenen “Yerelde Kadın Buluşmaları”nın altıncısı 14 Şubat 2020 Cuma günü Aksaray’da gerçekleştirildi.
“Tüm karanlıklara kadınların içindeki aydınlık yeter” sloganı ile yola çıkan Yerelde Kadın Buluşmaları etkinliğine; Aksaray Valisi Ali Mantı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkan V. Ali Rıza Beşkat, İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Servet Yelken’in yanı sıra kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.
Yerelde Kadın Buluşmaları etkinliğinde; ”Kadın Göçmeler ve Uyum”, “Kadın Sağlığı”, “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi”, “Çocuk Koruma Programları”, “Çocuk Yaşta Evlilik, Türkiye’de Adli Süreç ve Mağdur Hakları”, “Ebeveyn Tutumları ve Çocukların Eğitime Devamları” ile “Güncel Faaliyetlere İlişkin Bilgilendirme” konularında ilgili kurum ve kuruluşlarca sunum yapıldı.
Düzenlenecek olan Kermes etkinliği ile Türk, Afganistan, İran, Irak, Suriye kültürü gibi birçok farklı kültüre ait yemekler ve tatlılar tanıtılırken diğer yandan yerli ve yabancı kültüre ait el işi ve yöresel ürünler sergilendi.
Sosyal etkinlik bölümünde ise, İranlı Kamal Oushı ve Rasoul Rasoulı Mobarakeh’ın müzik dinletisi ile Iraklı Baraa Hekma Saeed Noaman tarafından hazırlanan çocuk kıyafetleri defilesi bölümüne yer verildi.
Buluşmalar kapsamında, her iki toplumdan kadınların birçok alanda bilgilendirilmesi, kadınların; kadın sağlığı, şiddetin önlenmesi, ebeveyn tutumları gibi çeşitli konularda bilinçlendirilmesi, kadınlarımızın bir araya gelerek sosyal etkileşimde bulunmaları, sosyal hayata katılımlarının arttırılması, ülkemize uyum süreçlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor.
Toplumun temel taşı ve ailenin koruyucu kalkanı olan kadınların, uyum sürecinin en önemli aktörlerinden biri olduğu düşüncesi ile onların sürecin aktif bir katılımcısı olmasını hedefleyen ve 8 farklı ilde gerçekleştiriliyor. (Haber Merkezi)
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı