Dede Korkut hikâyelerinin üçüncü nüshası bulundu

Dede Korkut hikâyelerinin  üçüncü nüshası bulundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Dr. Öğr. Üyesi Çetin Yıldız, Dede Korkut hikâyelerinin iki nüsha olduğunun bilindiğini ancak 2019 yılındaki araştırmalarda üçüncü nüshasının da bulunduğunu söyledi.
 
Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından hazırlanan Dede Korkut Hikâyeleri konulu konferans ve Deli Dumrul isimli tiyatro gösterisi, ASÜ Konferans Salonu’nda icra edildi. 2018 yılında Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’ın girişimiyleDede Korkut hikâyelerinin, UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras listesine alındığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Çetin Yıldız, esas heyecan verici gelişmenin ise 2019’da yaşandığını belirtti. O tarihe kadar Dede Korkut’a dair 12 hikâyenin yer aldığı iki nüshanın bilindiğini kaydeden Yıldız, “2019’da üçüncü nüsha da bulundu. Dede Korkut hikâyeleri destanla halk hikâyeleri arasındabir ürün olarak kabul edilmektedir. Bu yönüyle bir geçiş dönemi ürünü olarak da ifade edilmektedir” dedi. Yapılan konuşmanın ardından Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri Deli Dumrul isimli oyunu sahneledi. Köprüden geçmeyenden daha fazla akçe alan Deli Dumrul’un Azrail’i öldürmeye dair mücadelesini konu alan oyunda, güncel espriler de başarılı şekilde aktarıldı.
 
Program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi’nin, etkinliklerde emeği geçenlere belgelerini takdim etmesiyle sona erdi.  (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı