Deri hastalıkları Puva yöntemi ile tedavi ediliyor

Deri hastalıkları Puva  yöntemi ile tedavi ediliyor


Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Puva Tedavi Yöntemi ile birçok deri hastalığı tedavi ediliyor. 


Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Puva Tedavi Yöntemi ile birçok deri hastalığı tedavi ediliyor. Konuyla ilgili açıklama Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamada, Puva yöntemi, tedavi uygulaması, dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgi verildi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Puva, ilerleyen teknoloji sayesinde geliştirilen, faydalı güneş ışınları üreten bir cihaz içerisinde, Psoralen (P) olarak bilinen ışığa karşı duyarlandırıcı madde ile ultraviyole A ışınlarının (UVA) birlikte kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Tedavi başarı oranları yüksek olan PUVA'nın, hastalığı durdurduğunu, yeni lezyonların oluşumunu azalttığını veya hafifletip kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.
PUVA TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?
Tedavi seansları sadece birkaç saniyelik ışık maruziyeti ile başlar ve süreler her seansta kızarıklık, kaşıntı gibi çeşitli kriterler göz önüne alınarak kademeli olarak artırılır.
Tedavi kapalı bir kabin içerisinde yapılmaktadır. Kabin kapısı kilitli olmayacağı için hasta istediği an çıkabilir. Tedavi sırasında UV’nin tüm vücudunuza eşit olarak dağılabilmesi için kabinin ortasında durmanız gerekmektedir.
PUVA TEDAVİ SÜRESİ NE KADARDIR?
Hastalığın durumuna bağlı olmakla beraber ortalama tedavi süresi 2-3 aydır. Tedavi programın haftada 2-4 seans şeklinde uygulanmaktadır.
TEDAVİDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
PUVA tedavisi öncesi yüz ve vücuttaki benlerin kapatıldığını, tedavi sırasında UV ışığının gözlere zarar verme ihtimaline karşın, kabin içerisinde iken hastalara güneş koruyucu gözlük kullandırılır. Tedaviden çıktıktan sonra ve tedaviye girilmeyen günlerde, güneş gören bölgelere, doktorunuzun önereceği koruyucu kremler sürülmelidir. Şapka ve benzeri giyeceklerle vücudun açıkta kalan kısımları güneşten korunmalıdır.
PUVA TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİR?
Birçok kronik deri hastalığı Puva Yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Bunlardan bazıları ise;
Psoriazis ( Sedef hastalığı)
Vitiligo(beyaz leke hastalığı)
Kronik egzamalar,
Günes alerjisi,
Deri Lenfomasinin erken evresi (MikozisFungoides), ve diğer deri hastalıklarıdır.
PUVA tedavisinin uygun olmadığı hastalıklar ve hastalar
PUVA tedavisinin güneşe duyarlılığı olan lupus ve rosacea gibi deri hastalıklarında kullanılmaması gerekmektedir. 12 yaşından küçük deri kanseri öyküsü olan çocuklar, gebeler ve emziren hastaların da PUVA tedavisinde kullanılan psoralen madde nedeniyle tedavisinin uygun görülmemektedir.” (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı