Devlet destekliyor üretim artıyor

Devlet destekliyor üretim artıyor

Yerli üretimde Türkiye’nin ilk sıralarında yer alan Aksaray’da devlet istihdamı ile birlikte üretimler devam ediyor. KOP projesi kapsamında desteklenen üreticiler seralar kurarak bölge halkına yerli ve taze ürün tüketme imkânı sunuyor. Yerli ürüne daha hızlı ve ucuz bir şekilde ulaşan vatandaşlar fiyatların eskiye kıyasla düşük olmasından memnuniyet duyuyor.
Aksaray’da yeşil soğan üreticisi Hasan Hüseyin Ulu, seraları KOP projesi kapsamında kurduklarını söyledi. Laleli mahallesinde seralarda üretimi gerçekleştirdiklerini aktaran Ulu, “ Maliyetlerin yüzde 80’i devletimiz tarafından karşılanıyor. Devletimi maliyetlerin yüzde 80’nini karşılayarak üreticinin sırtındaki yükü azaltıyor. Bu tarz destekleme projeleri hem şehrimizi hem ülkemizde üretim konusunda ileriye taşıyor. Biz seralarımızda kış aylarında yeşil soğan, yaz aylarında salatalık, domates, biber gibi ürünler üreterek geçimimizi sağlıyoruz. Aynı zamanda 10 dekar sera alanımız ile 4 aileye istihdam sağlıyoruz” dedi.
 YERLİ ÜRETİME TALEP AŞIRI YÜKSEK”
Üretimden ve talepten memnun olduğunu aktaran Ulu; “Aksaray’da yerli üretime yüksek bir talep var. Çünkü yerli üretime halkın güveni tam. Geçtiğimiz yıllarda yeşil soğan çevre illerden getirilerek satılıyordu ve fiyatları oldukça yüksekti. Yerli üreticinin desteklenmesi ile birlikte hem biz üreticiler kazanıyor hem de vatandaşımız ucuza, yerli ürün tüketiyor. Şu an yeşil soğanı toptan olarak 1,5 TL ile 2 TL arasında veriyoruz. Pazarlarımızda da 2-2,5 TL civarında halkımıza satılıyor. Salgın öncesinde şu an ki satışlarımızın 2 katı kadar satış yapıyorduk. Geçen sene yeşil soğan fiyatımız 2,5-3 TL iken şu an 1,5 TL ile 2 TL’ye satılıyor. Geçen seneye göre talep azalmış durumda fakat salgın döneminin bitmesi ve normalleşmenin başlaması ile birlikte işlerimizin artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
“PAZARLARDA FİYATLAR DÜŞTÜ”
Aksaray Manavcılar ve Pazarcılar Odası Başkanı Kuddusi Yeşildal, yerli üretimin desteklenmesiyle pazarlarda fiyatların düştüğünü belirterek “Bizler oda olarak yerli üretime her türlü desteği veriyoruz. Burada üretilen ürünler hal aracılığıyla hem Aksaray piyasasında hem de Nevşehir, Kırşehir, Niğde ve Şereflikoçhisar pazarlarında tüketiciyle buluşuyor. Burada en büyük kazanç vatandaşımızın çünkü biz birkaç yıl önce yeşil soğanın bağını Adana ve Mersin’den 4-5 TL’ye toptan alıp tezgâhlarda 6-7 TL’ye satıyorduk. Şu anda ise Laleli mahallesinden, üreticimizden 1,5 TL’ye alıyoruz. 2-2,5 TL’ye satıyoruz. Burada hem üreticimiz hem de vatandaşımız ucuza, yerli ve taze ürün tüketiyor. Devlet destekleri ile birlikte pazarlarımızda fiyatlar düştü. ‘KOP’ projesi kapsamında kurulan seralar yerli üretimi oldukça artırdı” ifadesini kullandı.
“HEM BİZ HEM DE VATANDAŞIMIZ KAZANIYOR”
Yeşil soğan serasında çalışarak evinin geçimini sağladığını aktaran Döndü Koçak ; “ Burada 4 kadın el ele verip çalışıyoruz. Soğan zahmetli bir iş, soğanları tek tek söküyoruz. Kabuklarını ayırıp, yıkayıp, demetleyip kasalayarak satışa hazır hale getiriyoruz. Burada çalışarak günlük ortalama 80-100 TL arasında kazanç elde ediyoruz. Hem biz hem de vatandaşımız kazanıyor. Bu sera bizim ekmek kapımız oldu” dedi.  Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı