Dijital dünyada güvende olun!

Dijital dünyada  güvende olun!

Türkiye, 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcıyla dünyada sosyal medyayı en aktif kullanan ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Sosyal medyayı da en aktif 18 yaş altı grubu kullanıyor. Okulların tatile girmesiyle birlikte zamanlarının çoğunu akıllı telefon, tablet ve bilgisayarda geçirecek çocukları dijital dünyanın tehlikelerinden korumak için Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Sevda Altınkaya, önemli tavsiyelerde bulundu.
Dünyada 3 milyar 480 milyon kişi aktif olarak sosyal medyayı, 4 milyar 380 milyon kişi de interneti kullanıyor. Türkiye'de 59 milyon 300 bin internet, 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre de günde ortalama 2 saat 46 dakikamızı da sosyal medyada geçiriyoruz. Sosyal medyayı en çok kullanan yaş gruplarından birisi de 18 yaş altı grup. Instagram, Tiktok gibi sosyal medya uygulamalarını daha fazla kullanan bu yaş grubu için sömestre tatilinin önemli bir zamanını bilgisayar, akıllı telefon ve tablette geçirecek.
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Sevda Altınkaya, ebeveynleri dijital dünyanın tehlikelerine karşı uyararak, çocukların sosyal medya kullanımlarını kontrol altına almak için şu önerilerde bulundu: “Dijital dünyanın en büyük tehlikesi de çocukların yaşlarına uygun olmayan içeriklere maruz kalmalarıdır. Bu yüzden sık sık internet geçmişini kontrol edin. Hangi hesapları takip ettiğine, hangi sitelere girdiğine bakın. Çocuğunuza hangi hesapların tehlikeli olabileceğine dair bilgi verin. Spam, anlık mesaj gibi elektronik postaları cevaplamaması gerektiğini öğütleyin. Dijital bir çağda çocuğunuzu dijitalden uzaklaştırmanız doğru değil. Sosyal medya kullanımı için bir zaman dilimi oluşturun. Neredeyse her şeye ait bir uygulama üretiliyor ve çocuklar da eğlenceli olabileceğini düşündükleri her uygulamayı indirmek istiyorlar. Oysa bazı uygulamalar kötü amaçlı yazılımlar içeriyor olabilirler. Çocuğunuzun sizin gözetiminizde uygulama indirmesine izin verin. Uygulamalarla ilgili önemli bir konu da hangi uygulamanın kameraya erişime izin verdiğine hâkim olmak. Kamerayla ilgisiz bir uygulama kameraya erişmek istiyorsa, çocuğunuzun görüntülerini üçüncü kişiler tarafından çalınabilir” Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı