Dikiş makinesi yerine telefon

Dikiş makinesi  yerine telefon


Aksaray'da yaklaşık yarım asırdır kapalı çarşıda dikiş makinesi tamirciliği yapan İhsan Eroğlu, yenilerin yanı sıra tamir ettiği 20 ila 50 yıllık eski makinelere yeniden hayat veriyor.


Aksaray'da yaklaşık yarım asırdır kapalı çarşıda dikiş makinesi tamirciliği yapan İhsan Eroğlu, yenilerin yanı sıra tamir ettiği 20 ila 50 yıllık eski makinelere yeniden hayat veriyor.
Aksaray’da 35-40 yıl önce gelinlik kızların çeyizinde dikiş makinesinin olmazsa olmazlar arasında olduğunu vurgulayan Eroğlu; “Devir değişti ve şimdiki kızlarımızın olmazsa olmazı ise dokunmatik telefon oldu.” dedi.
Dikiş makinesi tamirciliğini teknolojik gelişmelere rağmen yaklaşık yarım asırdır sürdüren Eroğlu, Aksaray'da çalışmaya başladığı bir hazır giyim dükkânındaki dikiş makinesini tamir ederek mesleğe başladığını söyledi. Daha sonra bir makine fabrikasında tamircilik üzerine kurs aldığını ifade eden Eroğlu, "Yaklaşık 50 yıldır tamircilik mesleğini sürdürüyorum. İlk yıllarda el ve ayakla kullanılan makineler vardı. Onların tamirlerini gerçekleştiriyordum. Son yıllarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak mekanik makineler çıktı. Eski makinelerin yanı sıra mekanik dikiş makinelerinin tamirlerini de yapıyoruz." şeklinde konuştu.
ESKİYE RAĞBET HALA DEVAM EDİYOR
Teknolojik gelişmelere rağmen hala eski dikiş makinelerinin bölgede kullanımın yaygın olduğuna işaret eden Eroğlu, kendisine her gün birkaç makinenin tamir için getirildiğini dile getirdi. Eroğlu, tamir için getirilen makineler arasında 20 ila 50 yıllıkların da olduğunu aktararak, şöyle konuştu: "Teknolojik gelişmelerle yeni mekanik makineler çok çok iyi ancak bölgede kadınlar eski makinelerden vazgeçmiyor. Her gün birkaç makine tamir için bize getiriliyor. Bu makineler içerisinde 20 yıllık olan da var 50 yıllık olan da. Geçmiş yıllarda bir asırlık olanlara rastladım. Hatta şu anda iş yerimde Alman malı olan tahminen 50 yıllık bir makine var. Hatta çok iyi çalışıyor. Her türlü makineyi tamir ediyoruz."
BABA OĞUL BERABER ÇALIŞIYORLAR
Oğluna da makine tamirciliğini öğrettiğini, kendisinden sonra bu mesleği oğlunun devam ettireceğini belirten İhsan Eroğlu, "Ben bu mesleği ömrüm yettiğince devam ettireceğim. Şu anda oğluma tamirciliği öğrettim. Bize gelen tamir edilemeyecek makineleri yeniden çalışır hale getiriyoruz. Parçalarını bir şekilde temin ediyoruz. Şükür işlerimiz iyi durumda." dedi. Foto-Haber: Dilara ARSLANGEDİKLİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon