Dikkat ‘GÜNEŞ’

Dikkat ‘GÜNEŞ’

AFAD YETKİLİLERİ GÜNEŞ ÇARPMASINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER VERDİ

Aksaray Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) yetkililerinden güneş veya sıcak çarpmaları ve buna karşı alınması gerekli tedbirler konusunda yapıldı.
Yapılan yazılı açıklama ile Aksaray genelinde etkisini sürdüren aşırı sıcakların insan sağlığı üzerinde oluşabilecek etkileri konusunda vatandaşlar bilgilendirildi.
Güneş veya sıcak çarpmalarının aşırı sıcağa maruz kalma sonucu, beden ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak, vücut ısısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkan bir durum olduğuna vurgu yapıldı.
Yapılan açıklamada; “Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir. Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 11:00-15:00 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli sahilleridir.”denildi.
Belirtileri ile ilgili de bilgilerin yer aldığı açıklama şu ifadelerle deva etti; “Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder.
-Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir.
-Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur.
-Kalp atışları düzensizdir.
-Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.”
Açıklamanın son bölümünde ise nasıl korunması gerektiği konularında bilgiler verildi. Açıklama şu ifadelerle son buldu; “
Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir.
-Meteoroloji Genel Müdürlüğünce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 11:00-15:00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır.
-Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.
-İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.
-İmkânlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.
-Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir.” (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon