“Doğal kaynaklarımızı verimli kullanmalıyız”

“Doğal kaynaklarımızı  verimli kullanmalıyız”

Aksaray’da Vali Ali Mantı’nın eşi Işıl Mantı’nın öncülüğünde Aksaray Kültür Merkezinde ‘sıfır atık’ projesinin tanıtım toplantısı gerçekleşti.


Aksaray’da Vali Ali Mantı’nın eşi Işıl Mantı’nın öncülüğünde Aksaray Kültür Merkezinde ‘sıfır atık’ projesinin tanıtım toplantısı gerçekleşti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca “Her Atık Çöp Değildir” düşüncesinden yola çıkılarak hayata geçirilen “Sıfır Atık Projesi” Aksaray Kültür Merkezinde vatandaşlara tanıtıldı.
Proje hakkında bilgi veren Vali Ali Mantı’nın eşi Işıl Mantı; “İlimizde başlatılan sıfır atık projesi israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azalmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hizmettir. Dünya nüfusundaki yüksek ivmeli artış ile sanayi ve ekonominin de gelişmesiyle tüketim artmış, bu durum sınırlı kaynaklarımıza olan ihtiyacı artırmış ve doğal kaynaklarımızı daha verimli kullanma ihtiyacı doğmuştur. Sıfır atık projesinin yaygınlaşmasıyla birlikte israfın önüne geçilerek maliyetlerin azalması, verimliliğin arttırılması, çevresel risklerin azaltılması bununla beraber çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağladığı çalışmaların duyarlı tüketici duygusuna sahip olması. Tüm kurum ve kuruluşlarımız ve halkımızla beraber amacımız atıkları tekrar ekonomiye kazandırmak, uzun yıllar doğada kaybolmayan atık maddelerin yeniden dönüşümünü sağlamak doğamızı kirlenmekten kurtarmaktır.  Yeni nesillerimizde doğa bilincini kazandırarak projemizin hayata geçirilmesini temenni ediyorum.” dedi.
Aksaray Valisi Ali Mantı ise; ”İhtiyaçlar dünyada sınırlı olmasına rağmen ihtiraslar sınırsızdır. İnsanlar ihtiyacından bazı şeylere saldırmaz, ihtirastan saldırır. İhtiraslarını yenileme adına inancımızdan tarihimizden ve kültürümüzden zaten bizim yapmamız gereken israfı önleme gibi bir sorumluluğumuz var. Dinimize, Türk kültürüne ve dünyadaki insanlığa göre de israf haram. Bugün maalesef ihtiyacımızdan fazlasını tüketmeye ve ihtiraslarımızın peşinde koşmaya ve adeta dünyayı kendi ihtiraslarımızla yok etme konusunda birbirimizle aynı zamanda da ülkeler arasında rekabet halindeyiz. Bu israfın önlenmesi ve bu olumsuz rekabetin önlenmesi için ülkemizde de bir şeyler yapmak lazım. Maalesef yıllardır ülkemizde bazı ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar ürün israf ediliyor.”diye konuştu.
Tanıtım toplantısının ardından 15 Temmuz Milli İrade Meydanında atıkların toplanacağı 30 adet ‘dönüşüm çöp kutusu’ dağıtıldı. Haber-Foto: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon