Doğanın içerisindeki proje

Doğanın içerisindeki proje

GENÇ GÖNÜLLÜ LİDERİ EŞMEKAYA, ‘KUŞ TÜRLERİNİN TESPİTİNİN YAPILMASININ YANI SIRA YABAN DOMUZU VE KURT GİBİ YABAN HAYVANLARI İÇİN AKSARAY'IN ÖNEMLİ BİR YAŞAM ALANI OLDUĞUNUN FARKINA VARDIK’

Aksaray Gençlik Merkezi gönülleri ‘Doğaya Kuş Bakışı’ etkinlikleri kapsamında bir araya gelerek Tuz Gölü çevresinde kuş gözlem etkinliği düzenledi.
Aksaray Gençlik Merkezi gönüllü lideri Hilal Eşmekaya“Aksaraylı gençlerde çevre farkındalığı yaratmak ve Aksaray'ın doğasına sahip çıkmak için başlatılan "Doğaya Kuş Bakışı "projesi kapsamında Altınkaya ve Tuz Gölü civarında arazi gezisi düzenledik. Kuş gözlem etkinliklerimizin diğer bir amacı ise doğal yaşam ortamlarında kuşların incelenmesi, türlerin tespit edilmesi, popülâsyonlarının izlenmesi, doğadan keyif alınmasıdır” diye konuştu.
 Yaptıkları incelemeler sonucunda saz delicesi, çorak toygarı, çıvgın, tepeli toygar, dere kuşu, çizgili kum kuşu, akkuyruk sallayan, bataklık düdükçünü gibi farklı kuş türlerini gözlemlediklerini aktaran gönüllü lideri Eşmekaya, “Bugün kuş gözlemciliği için gelmiştik fakat ilginç manzaralarla da karşılaştık.  Kuş türlerinin tespitinin yapılmasının yanı sıra yaban domuzu ve kurt gibi yaban hayvanları için Aksaray'ın önemli bir yaşam alanı olduğunun farkına vardık.  Faaliyetlerimizi keyif alarak sürdürüyoruz” dedi.
Genç gönüllüler Aksaray’ın Tuz Gölü bakımından kuş cenneti olarak büyük bir öneme sahip olduğunun herkes tarafından bilinmesi için etkinliklerinin her zaman devam edeceğini belirtti. 
‘CANLILARI DAHA YAKINDAN
GÖRME İMKÂNINI ELDE ETTİK’
Aksaray Gençlik Merkezi Gönüllülerinden Büşra Ermiş ise, “Doğayla uyum içinde yaşamak için doğayı tanımak çok kıymetli ve çok zevkli bir aktivite. Bugün burada arkadaşlarımızla bir araya gelerek hem kuşları hem de Tuz Gölü çevresindeki canlılar hakkında bir etkinlik gerçekleştirdik. Daha önce Tuz Gölü çevresinde flamingoları gözlemlemek için gelmiştim. Bugün ise diğer canlıları keşfetmek için buradayız. Kuş gözlem etkinliği ile yapılan çevre gezileri sayesinde canlıları daha yakından görme imkânını elde ettik” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı