‘Doğaya kuş bakışı projesi’ ile kuş gözlemciliği

‘Doğaya kuş bakışı projesi’ ile kuş gözlemciliği

Aksaray Gençlik Merkezi genç gönüllüleri  ‘Doğaya Kuş Bakışı’ projesi kapsamında bu hafta Mamasın gölü civarında kuş gözlem faaliyeti düzenledi.
Aksaray’ın kuşlarını ve diğer canlılarını korumak amacıyla başlatılan bu proje vatandaşların da dikkatini çekmeyi başardı.
Aksaray Gençlik Merkezi “Doğaya Kuş Bakışı” projesi ile gençlerin doğaya ve çevreye olan duyarlılıklarını artırmak ve Aksaray’ın doğal alanlarını yakından tanıyarak doğal yaşamın korunmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.
Aksaray Gençlik Merkezi başlatmış olduğu projede Gençlik Merkezi ekibi ve projeye destek veren gönüllüler aracılığıyla düzenli kuş gözlem faaliyetleri yapıyor. Proje sayesinde Aksaray’da ve Türkiye genelinde kuş gözlemciliği faaliyetini yaygınlaştırıyor.
Neden Kuş Gözlemciliği?
Kuşlar yeryüzünde en çok çalışılan organizmalar arasındadır ve iklim değişikliklerinin ekosistemler üzerindeki etkilerini öğrenmek için önemli bir gösterge grubunu temsil etmektedir. Aksaray, çevresi ve Tuz Gölü havzasında yer alan, doğal alanları ile barındırdığı canlı türleri açısından İç Anadolu Bölgesinin en önemli illerindendir. Bu proje ile gönüllü gençlerimiz Aksaray’ın doğal alanlarında düzenli kuş gözlemi faaliyeti yaparak çevre ve doğa bilinci kazanmanın yanı sıra, bölgenin doğal alanlarını, kültürel yapısını, iklimdeki ve ekosistemdeki bozulmaları, çevre kirliliklerinin etkilerini; kuş gözlem etkinliği ile yapılan çevre gezileri sayesinde yakından görme imkânına erişmektedir. Aynı zamanda ülkemizde bu anlamda yapılan bilimsel çalışmalara da destek sağlamaktadır. Haber: Şeyda COŞAR
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı