‘Dokuma sıklığı yüksek halılar tercihiniz olmalı’

‘Dokuma sıklığı yüksek  halılar tercihiniz olmalı’

“HALININ DOKUMASINDA KULLANILAN İPLİK CİNSİ KALİTEYİ BELİRLEYEN EN ÖNEMLİ FAKTÖRLERDENDİR”

Kaliteli halı; ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan, hem bakarken hem de kullanırken sizi mutlu edecek halıdır. Fakat halının kalitesini belirleyen unsurlar iplik cinsi, dokuma sıklığı ve hav yüksekliği gibi teknik detaylarda gizlidir.
Havluculuktan dokuma kilimciliğe oradan da halı satış ve pazarlamaya uzanan dede mesleğini davam ettiren 35 yaşında ki Vakkas Yavuz, yarım asırdır ailecek bu mesleğin içinde olduklarını belirtti. Kaliteli halının nasıl olması gerektiğini ve halı temizliğini gazeteniz Aksaray Egemen’e anlatan Vakkas Yavuz, “Dokuma sıklığı yüksek, dokusu yumuşak, renkleri canlı ve parlak halılar ilk tercihiniz olmalıdır” dedi.
Kaliteli halının nasıl anlaşılacağı konusunda bilgiler veren Yavuz, “Halının ipi, ilmek ucu sıklığı, hav yüksekliği bir halının ayırt edici özellikleridir. Havı yüksektir ama aynı zamanda içindeki polyester oranı yüksektir, ilk etapta güzel ve normal görünür ama üzerine sıcak bir şey koyduğunuz zaman çaydanlık, tencere gibi yapışma meydana gelir. Bu halının içinde ki polyester oranını yüksek olduğu anlama gelir, kullanım ömrünü azaltır” şeklinde konuştu.
‘HALI NE KADAR SIK DOKUNMUŞSA
O KADAR DAYANIKLI DEMEKTİR’
Yavuz: “Halının dokumasında kullanılan iplik cinsi, kaliteyi belirleyen en önemli faktörlerdendir. Kullanacağınız alana uygun iplik cinsiyle üretilmiş halıları daha uzun süre kullanabilirsiniz. Bir diğer önemli faktör de iplik sıklığıdır. Bir halı ne kadar sık dokunmuşsa o kadar dayanıklı demektir. Sık dokunan bir halı diğerlerine göre daha ağır olacağı için zeminde daha zor kayar fakat dokuma sıklığı az bir halı alacaksanız kaymaz taban özelliğine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Halının hav yüksekliği de kalitesini belirleyen başka bir unsurdur. Halınızın verdiği his hav yüksekliğine göre değişiklik gösterir fakat burada asıl olan havın ne kadar yüksek olduğu değil kullanım alanına göre en uygun yüksekliğin seçilmesidir” dedi.
İyi bir halının yün tuşeli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti: “Yeni bir halıya elinizi sürdüğünüzde tüy çıkıyorsa içinde yün vardır demektir. Polyester ürüne ne yaparsanız yapın tüy çıkartamazsınız. İçinde yün olan halının kullanım ömrü de uzun olur. Halıda naylon karışımı varsa saç kılı da toplar, leke ve bakteriyi de içinde tutar. Bu tarz halılar hesaplıdır ama kullanım ömrü kısadır”
LEKELERİN HALI ÜZERİNDE
KURUMAMASINA DİKKAT!
Halı temizliğine de değinen Yavuz, yün tuşeli halılara özel halı şampuanların olduğunu belirtti. Bazı inatçı lekelerde de halıları profesyonel ekiplere göndermeyi öneren Yavuz, “Evde yapılacak basit yöntemler var. Bunlar basit lekelere karşı çözüm oluyor. Örneğin çay döküldüğü zaman bir kap ılık bir su ile temizliği sağlandıktan sonra halı şampuanı ile temizleyince lekeden kurtulmuş olursunuz. Lekenin halı üzerinde kurutulmamasına dikkat etmek lazım. Zor lekeleri çıkarmak için bulaşık makinesi parlatıcısı kullanıyorlar bu yanlış bir yöntem evet leke çıkıyor ama halının da ömrünü kısaltıyor. Halının arkasındaki dokuma ipliğini inceltiyor bu tarz yöntemler, kimyasallar kullanıldığı zaman muhakkak durulamak gerekiyor. Halı şampuanlarında bile durulama yapmak lazım” dedi. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı