Dolu yağışı ekili tarım arazilerine zarar verdi

Dolu yağışı ekili tarım arazilerine zarar verdi

Aksaray'da 1 saat etkili olan dolu yağışı ay çekirdeği hasadı yapan çitçileri vurdu.

Yaklaşık 10 bin dekar arazide ekili olan ayçekirdiği zarar görürken, tarlada çalışan çiftçiler ceviz büyüklüğünde yağan doludan traktör römorkların altına saklanarak korundu.
Akşam saatlerinde kent merkezi ve çevresinde başlayan dolu yağışı yaklaşık 1 saat sürdü. Ceviz büyüklüğündeki dolu yağışına tarlada çalışırken yakalanan çiftçiler, traktörlerin römorkların altına saklanarak korundu. Çiftçilerin mahsulleri toplanamadan dolu yağışıyla zarar gördü. Dolu yağışından traktör römorklarının altına saklanarak korunduklarını söyleyen çiftçi Bahtiyar Şahin, "İşçilerimizle birlikte ay çekirdeği hasadı yapıyorduk. Yaklaşık 1 saat boyunca dolu aralıksız yağdı. En küçüğü ceviz büyüklüğündeydi. Doludan traktör römorklarının altına yatarak kurtulduk. Ay çekirdeği tüm tarlaya döküldü. Hayvanlarımızın yiyeceği mısırlar da zarar gördü." dedi.
10 BİN DEKAR EKİLİ TARIM ARAZİSİ ZARAR GÖRDÜ
Şiddetli dolu yağışı ayçiçeği başlarını adeta delik deşik ederken, ekili mahsuller zarar gördü. Özellikle Çimeli köyü, Topakkaya beldesi, Baymış köyü, Yeşilova beldesi ve Yeşiltepe beldesindeki tarım arazilerinde ayçiçeği, mısır tarlaları ile bağ ve bahçelerde büyük zarara neden oldu. Afetin ardından Tarım ve orman Müdürlüğü ekipleri, Ziraat Odası Başkanlığı ekipleri tarım arazilerinde detaylı tespit çalışmalarını sürdürüyor.
Aksaray Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav: “Dolu afeti olur olmaz ziraat odası başkanımız ve köy muhtarlarımız ile birlikte olay yerine geldik, tespitlerimizi yaptık. Bugünde ekiplerimiz 15 personel 6 araç ile birlikte detaylı incelemeleri ve tespitleri yapıyor. Yaklaşık 10 bin dekar hatta bu dekarı da aşan bir miktarda ayçiçeği, mısır bahçelerinde dolu afeti zararı var. Şu anda tespitlerimizi yapıyoruz inşallah çiftçilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Bakanlığımız, valiliğimiz ve il müdürlüğümüz olarak elimizden geleni yapacağız, tüm çiftçilerimize çok geçmiş olsun. Herkesin yaralarını sarmaya çalışacağız.” dedi.
Çerezlik ayçiçeğinde yüzde 90’a yakın hasar olduğunu vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak; “10 bin dekar üzerinde zarar var şu an Tarım İl Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını sürdürüyor, kesin ve net zarar birkaç gün içinde belli olur. Üreticimiz şu an kara kara düşünüyor. Tam hasat edecekti, kimi çiçeğini kesiyordu, kimi harman ediyordu, işçiler üreticilerle birlikte dün canlarını zor kurtarmışlar. Bu bölgenin çiftçisinin tarım krediye ciddi borcu var şimdi üretici düşünüyor bu borçlar nasıl ödenecek diye. Biz özellikle tarım kredinin geçmişte olan faizleri silmesini istiyoruz ve iki yıl faizsiz borçlarını ertelemesini istiyoruz. Buradaki üreticiye çiftçiye sahip çıkılması gerektiğini düşünüyoruz. Ve hükümetimizden buradaki çiftçilerin yaralarının sarılmasını istiyoruz. Biz ziraat odası olarak bu işin takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.
5 çocuğu ve eşi ile tarlada hasat yapmaya gelen Çiftçi Kadir Altınkaya, ” Dün doludan canımızı zor kurtardık. Şu anda çok mağdur durumdayız. Ziraat bankası ile tarım krediye ödemeleriz var. Eylül ayında başlıyor bu borçların ertelenmesini istiyoruz. Zararımız çok büyük. Benim 100 bin liranın üzerinde zararım var. Mısır ve ay çekirdeği zarar gördü devletimizden yardım bekliyoruz. Dün evimizde akşam matem havası vardı. Hanım ahıra dahi girmedi. Dolu sıkıntısı ve üzüntüsü tarladaki ürünlerimizin telef olmasından dolayı çok sıkıntılıyız.” dedi.
Doluya tarlada yakalanan Murat Akbulut ise "Traktör yardımıyla hasat ediyorduk. Aniden dolu yağdı. Canımızı zor kurtardık. Kendimizi traktörlerin altına zor attık. İşçiler ise römorkların altına gizlendi" diye konuştu. Foto: Erkan ALTUNTAŞ-Haber: Dilara ARSLANGEDİKLİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı