‘Donmuş değil, donmamış baldan uzak durun uyarısı’

‘Donmuş değil, donmamış  baldan uzak durun uyarısı’

Aksaray yayla balı üretimi ile Anadolu’nun önemli bir bölümünü karşılamaya çalışırken; arıcılar kovanlarını ilkbahar bakımına alıyor. 10 yıldır gezgin arıcılık yapan Ahmet Baş, iyi balı tarif ederken "Donmuş değil, donmamış baldan uzak durun" uyarısında bulundu.
Yayla balı üretimi konusunda önemli yere sahip olan Aksaray’da, ülke genelindeki gezgin arıcıları yaz dönemi ağırlamaya hazırlanıyor. Yılın yarısını kovanlarının başında geçiren üreticiler, arılarını geliştirmek için gecesini gündüzüne katıyor. Hafta sonları Tarsus’a gidip kovanlarını ilkbahar bakımına alan Baş, 10 yıldır gezgin arıcılık yaptığını söyledi.
KALİTELİ BAL İÇİN SÜREKLİ GÖÇ YAPIYORUZ
Aksaray yayla balına övgüler yağdıran üretici Ahmet Baş, "Kaliteli bal elde edebilmek için Mersin, Tarsus ve Aksaray’daki yayları dolaşıyoruz. Bu mevsimde kovanların ilkbahar bakımı yapıyoruz. Ayrıca arıya kek veriyoruz. Aksaray’da güzel yayla balı elde ediliyor. Buranın balı çok kaliteli. Rakımın yüksek olmasının avantajı oluyor. Bizim ürettiğimiz balın büyük bir kısmı yurt dışına gidiyor. İç piyasadan da talep var ama sınırlı bal ürettiğimiz için siparişlere yetişmekte zorlanıyoruz“ dedi.
'DONMUŞ BAL KREM GİBİ OLUR
 VE ÖZELLİĞİNİ KAYBETMEZ'
Ürettikleri balın doğal olduğunu ifade eden Baş, "Balımız tamamen doğal. İçerisinde katkı maddesi yok. Üreticilerimize uyarılarda bulunmak istiyorum. Donmuş bala kuşkuyla bakıyorlar. Donmuş bal krem gibi olur ve özelliğini kaybetmez. Kıvamını alması içinde kavanoz içinde ılık suda bekletilse eski halini alır. Sıcak suda kaynatılırsa özelliğini kaybeder. Donuk değil, donmamış baldan uzak durulması gerekiyor" diye konuştu. Foto-haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı