Dr. İşlek, görme engelliler için Amerika’da çalışmalar yapacak

Dr. İşlek, görme engelliler için  Amerika’da çalışmalar yapacak

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Önder İşlek, dünyanın en prestijli bursları arasında gösterilen Fulbright Bursunu almaya hak kazandı.
 
Burs bu yıl, doktora sonrası araştırma kapsamında Türkiye’den 11 akademisyene verildi. İşlek, bu akademisyenler arasında yer almanın ötesinde, bursu alan ilk görme engelli akademisyen de oldu. Bir akademik yıl boyunca Amerika’da, araştırma konusu kapsamında çalışmalar yapacağını söyleyen Dr. İşlek, Stanford veya San Francisco State Üniversiteleri ile görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Uzmanlık alanının görme engellilerin eğitimi olduğunu belirten Dr. Önder İşlek, “Görme engellilerin Amerika’da eğitim ve iş hayatına nasıl hazırladıklarını, ülkemizde ve Amerika’da bu hususta neler yapıldığı araştıracağım. Her iki ülkenin de iyi olduğu ve hâlâ geliştirilmesi gereken yanları var. Ülkemizde eğitim konusunda aşılması gerekenler olmasına rağmen, son yıllarda istihdam konusunda çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Amerika’da ise eğitim imkânları daha gelişmiş durumda ama engellilerin istihdamı ile alakalı ciddi sorunlar var. Çalışma kapsamında bunların nedenlerini, neler yapılabileceğini, her iki ülkenin iyi olduğu yanların birbirine nasıl uyarlanabileceğini görme şansımız olacak” dedi. Çalışmanın somut çıktılarının hem akademi, hem de sosyal hayat içinde anlamlı bir karşılığının olacağına da dikkat çeken İşlek, “Üniversitemizde Sayın Rektörümüz Prof. Yusuf Şahin, Rektör Yardımcılarımız ve diğer yöneticilerimiz, bu konuya ciddi şekilde önem veriyor ve ASÜ’nün engelliler tarafından da özel olarak seçilen bir üniversite olması için gayret gösteriyor. Amerika’daki çalışmalarımız, Üniversitemizin bu misyonuna katkı sunması bakımından önemli görünüyor” dedi.
 
Dr. Öğr. Üyesi Önder İşlek, yaz döneminde çalışmaların başlayacağını belirtti. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı