E-aksaray ansiklopedisi için hazırlıklar başladı

E-aksaray ansiklopedisi için hazırlıklar başladı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, e-Aksaray Ansiklopedisi için elektronik ortamdaki hazırlıkların başladığını, 2021 yılından itibaren sürecin hızlanacağını ve Aksaray’a özgü, bilimsel denetimden geçmiş, özet ve anlaşılır bir külliyatın şekillenmeye başlayacağını söyledi.
ASÜ Senato Toplantısı öncesinde, bu yıl elektronik ortamda gerçekleştirilen “Beşinci Aksaray Sempozyumu”nun düzenlenmesine ve başarıyla tamamlanmasına katkıda bulunan isimlere “Teşekkür Belgesi” takdimi yapıldı. Burada kısa bir konuşma yapan ASÜ Rektörü Şahin, Sempozyumun, Aksaray’ın tüm detaylarının çalışıldığı bir organizasyon olduğunu ve burada ortaya çıkan bilgilerle bir e-Aksaray Ansiklopedisi oluşturmak istediklerini belirtti. Buna ilişkin elektronik ortamdaki hazırlıklarının başladığını da kaydeden Prof. Şahin, “2021’den itibaren olabildiğince hızlı bir şekilde e-Aksaray Ansiklopedisi ilerleyecek. Burada, pek çok yerde bulunabilecek bilgilerden ziyade, Aksaray’la ilgili olan, farklı disiplinleri içeren kişi, kurum, olay ve kavramlara odaklanacağız. Örneğin; jeoloji dendiğinde bir Hasan Dağının veya Ihlara Vadisinin; mimari dendiğinde bir Ulu Caminin; edebiyat dendiğinde Aksaraylı bir yazarın, şairin; spor dendiğinde iz bırakmış Aksaraylı bir sporcunun; siyaset dendiğinde Aksaray’ın yerel idarecilerinin, siyasetçilerinin; ziraat dendiğinde yöreye has bitkilerin; tarih dendiğinde Aksaray’a dair olayların bu ansiklopedide yer alması lazım” dedi. Aksaray Sempozyumu’nun başlangıçta sosyal bilimler ağırlıklı olduğunu, bu yıl ise kapsamın genişletildiğini anımsatan Şahin, bu durumun, Aksaray’la alakalı, farklı bilimsel disiplinleri içeren çalışmalara erişmeyi sağlayacağını ve böylece ansiklopedi içeriğinin genişleyeceğini belirtti. Ansiklopedideki bilgilerin özet ve anlaşılır bir biçimde olmasına özellikle dikkat edileceğini kaydeden ASÜ Rektörü, “Olmayanı yazmak ve Aksaray’la anılan olgular üzerine yoğunlaşmak gerekiyor. Bir sıfırdan büyüktür ve ilk madde yazıldığında, başladığımız yerden daha iyi bir yerdeyiz demektir. Aradan zaman geçtikçe yazılan madde sayısının arttığını ve ortaya çok güzel bir ürünün çıktığını görmeye başlayacağız” dedi.
Rektör Şahin, konuşmasının ardından, Sempozyumun başarıyla düzenlenmesine katkıda bulunan isimlere “Teşekkür Belgesi” takdiminde bulundu.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı