Eczacılar odasından vaka artışı uyarısı

Eczacılar odasından vaka artışı uyarısı

Sağlık Bakanlığı tarafından illere göre 'Kovid-19'  vaka sayıları İç Anadolu Bölgesi’nde ciddi oranda yükseldi.  Aksaray aşılamada sarı kategorideki tek il oldu.

Aksaray Eczacılar Odası Başkanı Fatih Özçifçi, şehirlerdeki vaka sayılarındaki artıştan bahsederken vefat sayılarının da oldukça yüksek olduğunu söyledi.  Çifçi şöyle konuştu: “Özellikle Anadolu’daki şehirlerimizde vakalarımız ciddi oranda arttı. Türkiye genelinde günlük 250 ile 260 vefat sayılarını görüyoruz. Günde bir uçak düşmüş gibi insanımızı kaybediyoruz. İnsanlarımızı kaybetmememiz için sonuna kadar tüm kurallara uymamız lazım.”

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre yaklaşık 427 bin nüfusa sahip Aksaray'da son vaka sayısının 100 binde 497 oldu.

Artışın kurallara yeterince uyulmadığına işaret ettiğini aktaran Özçifçi  “Covid-19' pandemisinde virüs varyantlarla değişim göstererek devam ediyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ‘Omicron’ varyantı ile vaka sayıları artmaya başladı.  Özellikle Anadolu’daki şehirlerimizde vakalarımız ciddi oranda arttı. Kış aylarında eve kapanma ve kapalı ortamlarda bulunmalar da arttı. Şehirlerimizde insanlarımız akşam olduğunda birbirlerine ziyarete gidiyorlar. ‘Omicron’ varyantının hızlı yayılmasıyla birlikte vaka sayılarının da Anadolu’da tavan yapmasına neden oldu. Bu günlerde havaların düzelmesi ile insanlarımızın sokaklarda maske ve mesafeyi unutması ile beraber vakalardaki artışta sürüyor. “dedi.

Aşının önemine özellikle vurgu yapan Özçifçi; “Aşımızı yaptırmalıyız. Özellikle hatırlatma dozlarını ihmal etmemeliyiz. Bunun yanında maske, mesafe ve temizlik kurallarına da halen uymak zorundayız. Tüm vatandaşlarımıza bu kuralları tekrar hatırlatıyorum. Günlük 250 ile 260 vefat sayılarını görüyoruz. Günde bir uçak düşmüş gibi insanımızı kaybediyoruz. Her insanımızın canı bizim için çok kıymetli. İnsanlarımızı kaybetmememiz için sonuna kadar tüm kurallara uymamız lazım. Aksaray’ımız, İç Anadolu Bölgesinde sarı kategoride kalan tek il. Turkovac ile birlikte tüm aşılarımız güvenli. Bizde yerli aşımızı sonuna kadar destekliyoruz. Aşılamadan öte hatırlatma dozları ön plana çıktı. Şu anda 5 doz aşıya kadar geldik. Vücudumuzda belli bir antikor seviyesinin olması gerekiyor. Virüs ile mücadele etmek için tüm Aksaray halkını aşıya davet ediyoruz. Pandemi uzadıkça maske takmamaya karşı belli bir direnç oluşmaya başladı. Açık havalarda vatandaşlarımız maskelerini takmıyor. Bu alışkanlık kapalı ortamlara da sirayet edebiliyor. Eczanelerde hasta olanları uyarmamıza rağmen bize de tepki gösteren oluyor. Maske virüsten korunmanın en kolay yolu” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası