Eğitim müzesinde tarihe yolculuk

Eğitim müzesinde tarihe yolculuk

AKSARAY TARİHİ EĞİTİM MÜZESİ TARİHE IŞIK TUTUYOR

Aksaray’ın eski arşivlerinden çıkarılan eserler bir araya getirilerek oluşturulan müze tarihe ışık tutuluyor. 2017 yılından beri Uluırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturulan ‘Eğitim Tarihi Müzesi’ İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde ziyaretçilerini ağırlıyor.
Milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, sanat ve kültür eserlerini tanıyan, mantık ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler yetiştirilmesine katkı sunmayı hedeflerini belirten Uluırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ergün Demirer, “Destekli çalışmalar sonucunda 2 resim öğretmenimizin müzemizin dizaynında, ürünlerin kayıt altına alınmasında ve son şeklinin verilmesinde çok kıymetli emekleri oldu. Burada ürünlerimiz genellikle eski yazı diye tabir ettiğimiz Osmanlıca ile ilintili diplomalar, kayıt defterleri, öğrenci belgeleri, projeksiyon aletleri, gramofon, müzik aletleri, deney setlerine kadar burada birçok eğitim araç ve gereçleri bulunuyor. Önemli ölçüde Aksaray eğitiminin tarihi geçmişine ışık tutacak değerleri sergiye sunmak bizlere nasip oldu” dedi.
Müzenin pandemi öncesi herkese açık olduğunu ifade eden Demirer şunları söyledi “Vatandaşlarımız buraya rahatlıkla gelip ön bilgi vermek kaydıyla müzemizden istifade edebiliyorlar. Bugün baktığımızda Aksaray’da eğitime kazandırılmış, memleketimizin gelecek inşasına emek vermiş nice genç simaların memleketin çeşitli kademelerde görev aldığını tablolarda, kayıt defterlerimizde, diploma örneklerimizde görebiliyoruz. Bu yönüyle de müzemiz canlı bir tarih özelliği taşıyor. İsmi geçen vatandaşlarımız buraya geldiklerinde belgelerdeki isimlerini ya da büyüklerinin veya küçüklerinin isimlerini gördüklerinde gözlerindeki tebessüme şahit oluyoruz.”
‘EŞYAYA RUHUNU VEREN
 İNSANLARIN GAYRETİDİR’
Geçmiş dönemlerdeki imkanların günümüzdeki kadar gelişmediğini aktaran Demirer, “Vatandaşlarımız teknolojinin son derece ileri şartlarında yaşıyor. Bilgi iletişim teknolojileri son derece hızlı, bilgiye erişme çok daha farklı çok daha kolay fakat önemli olan eşyaya ruhunu veren insanların gayretidir. Teknoloji ne kadar ilerlese de bugün itibari ile geçmişte de olduğu gibi teknolojiye, makineye, eşyaya ruhunu verecek olan insanın dokunuşudur. Bu manada insanımızın izlerini taşıması sebebiyle müzemiz son derece kıymetli ve önemli bir yer tutmaktadır” diye konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı