Ehliyet almak için izlenilecek yollar

Ehliyet almak için  izlenilecek yollar

MEB takvimine göre, Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e-Sınavı 2020/MTSK e-Sınavı 81 ilde haftanın 7 (yedi) günü e-sınav salonlarında randevulu sistemle gerçekleştiriliyor. Aksaray Şoförler Otomobilciler ve Nakliyeciler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Tüzün, ehliyet almak için izlenilecek aşamaları gazeteniz Aksaray Egemen’e anlattı.
Aksaray Şoförler Otomobilciler ve Nakliyeciler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Tüzün, ehliyet almak için gerekli belgeleri şu şekilde listeledi: “Sürücü sertifikası, kimlik belgeniz, sürücü olur sağlık raporu, 1 adet biyometrik fotoğraf, nüfus müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi, ehliyet harç ücreti + kart bedeli + vakıf bedeli, kan grubunu belirleyen belge, adli sicil kaydı”
‘B VE G SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN
18 YAŞINI DOLDURMAK GEREKİYOR’
Sürücü belgesi almak isteyen kursiyerlerin talep edecekleri yaş sınırına göre sınıflandırmaları söyleyen Tüzün, şunları kaydetti: “A1, A2, F ve H sınıfı sürücü belgesi için 17 yaşını doldurmuş olmak. B ve G sınıfı sürücü belgesi için 18 yaşını doldurmuş olmak. C, D ve E sınıfı sürücü belgesi için 22 yaşını doldurmuş olmak. Üniversitelerin sürücü eğitimi bölümlerinden mezun, TSK bünyesinde subay ve astsubay askeri ihtisas sınıfı okullarında ve Uzman Jandarma okullarında açılmış olan sürücü eğitimi kurslarından başarılı bir şekilde mezun olanlarında bu şart hiçbir şekilde aranmaz”
BİLGİLERİNİZ BAĞLI OLDUĞUNUZ MİLLİ EĞİTİM
MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN İNCELENİYOR
Ehliyhet sınavı başvurusunun nasıl yapılması gerektiğini anlatan Tüzün: “Kursiyer, e-sınav başvurusunu, sınav ücretini yatırdıktan sonra bağlı olduğu Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu (MTSK) müdürlüğü aracılığıyla yapacaktır. e-Sınav başvurusu yapılan kursiyerlerin bilgileri bağlı oldukları il/ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından incelenecektir.
Başvurusu onaylanan kursiyerler için e-sınav randevu sistemi bir sınav tarihi ve saati belirleyecektir. e-Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer randevu sistemi tarafından belirlenen e-sınav tarihinden en az 4 (dört) gün önce randevusunu değiştirebilir. Kursiyerin belirlenen tarih ve saatte sınava girmesi zorunludur.  Aksi takdirde kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılır.
‘YABANCI DİL SEÇENEĞİNİN MEBBİS MTSK
MODÜLÜNE İŞLETTİRİLMESİ GEREKİYOR’
e-Sınav uygulamasının Türkçe yapılması esastır, yabancı uyruklu kursiyerler için tercüman görevlendirilmesi yapılmayacaktır. Yabancı uyruklu olan aday, teorik eğitimini sınava gireceği yabancı dilde tamamladıktan sonra sınavda, Genel Müdürlükçe belirlenen yabancı dillerde çevirisi yapılan soruları, ekranda yer alan yabancı dil seçeneğini seçerek isterse görüntüleyebilecektir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için adayın yabancı dil seçeneğinin adayın sınav tarihinden en az 2 gün önce MEBBİS MTSK modülüne işlettirmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde yabancı dil tercihi yapılmayan adayların sınav soruları çeviri özelliği olmadan ekrana gelecektir. İşitme engelli adaylar, soruların işaret diline çevrilmiş videolu anlatımını kendi ekranlarında seçerek görüntüleyebileceklerdir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için adayın engel durumunun sınav tarihinden en az 2 gün önce MEBBİS MTSK modülüne “İşitme ve Konuşma Engelli” olarak işlenmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde engel durumu “İşitme ve Konuşma Engelli” olarak işlenmeyen adayların sınav soruları işaret diline çevirme özelliği olmadan ekrana gelecektir” dedi. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı