Ekonomik tedbirlere ağırlık verilmelidir

Ekonomik tedbirlere ağırlık verilmelidir

Aksaray Milletvekili Ayhan Erel TBMM Genel Kurulunda konuştu. Virüs salgının devletin aldığı tedbirler çevresinde muhakkak atlatılacağını ifade eden Erel, ekonomik sıkıntıların ise devam edeciğinin ön görüldüğünü ve bu kapsamda gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine vurgu yaptı.
Milletvekili Erel: “Yaşamakta olduğumuz sağlık problemlerini bir şekilde, milletçe el ele, gönül gönüle vererek devletin ve ilgili kurumlarının, bilim adamlarının tavsiye ve telkinleri doğrultusunda bir gün mutlaka atlatacağımız muhakkak. Ancak bu tehlikenin getirmiş olduğu ekonomik sıkıntılara baktığımızda, bu sıkıntıların daha büyük çapta ve uzun süre devam edeceği kanaati tüm ekonomistlerce ileri sürülmektedir. Bu bağlamda, özellikle ileride milletimizin yokluk, kıtlık çekmemesi adına tarımda temel ihtiyaç maddelerinin ekilmiş olanlarda rekolteyi çoğaltmak, ekimi yapılmamış olanlarda da teşvik etmek amacıyla bazı önlemler almak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Buğday, nohut, şeker pancarı, fasulye, patates, soğan, yağ için ay çiçeği, mısır, pamuk gibi ürünlerde şimdiden çiftçilerimize, tarımla uğraşan vatandaşlarımıza çeşitli girdilerinde avantajlar sağlarsak ilerde bu alanda verimi yükseltmiş oluruz diye düşünüyoruz. Ne yapabiliriz? Bir kere her şeyden önce her çiftçimizin çok büyük miktarda borçları var, bu borçlara da yüksek oranda faizler uygulanmaktadır. Borçlarını faizsiz erteleyebiliriz, yeniden bir yapılandırmayla çiftçilerimizin rahat nefes almasını sağlayabiliriz. Yine, rekolteyi yükseltmek için ekilmiş ürünlerde sulamalarını rahat yapabilmeleri adına, tarımda kullanılan elektrikten bu tarım sezonunda ücret almama gibi bir durumu çiftçilerimize sağlayabiliriz. Yine, gübrede, mazotta, diğer girdilerde çiftçilerimize çeşitli avantajlar sağlayarak ileride karşılaşabileceğimiz yokluğu, yoksulluğu ortadan kaldırabiliriz diye düşünüyoruz.
Ekonominin canlanması için her şeyden önce tüketim ekonomisini bir tarafa bırakıp üretim ekonomisine geçmek zorundayız. Üretim yapmalıyız. Üretimde kullanılan yarı mamul maddeleri Türkiye'den temin etmeliyiz. Yine, burada, üretimde de yüksek teknolojiyi kullanmak zorundayız. Günümüzde bir cep telefonunun karşılığında yaklaşık 6 ton patates veriyorsak ekonomimizi, üretim şeklimizi bir sorgulamamız gerekiyor diye düşünüyorum. Yine, şu ortamda Ak Partili arkadaşlarımızın, Türkiye'yi yöneten siyasi iradenin artık kanal İstanbul projesini bir tarafa iterek vatandaşlarımıza iş, aş sağlayacak, evlerine ekmek götürebilecekleri, üretime yönelik fabrikaları hayata geçirmeleri gerektiği kanaatindeyiz.
Üretim yaptıktan sonra talebi de teşvik etmek zorundayız. Talebi teşvik etmek için de bir kere her şeyden önce vatandaşın alım gücünün yükselmesi lazım. Ne yapabiliriz? Seçim meydanlarında sözünü verdiğimiz, sözünü verdiğiniz, memurlarımıza 3600 ek göstergeyi en kısa zamanda gerçekleştirebiliriz. Hak ettikleri hâlde erken yaşta emekliliğe takılan vatandaşlarımızın kademeli olarak bu haklarına kavuşmasını sağlayarak alım güçlerinde belirli bir oranda yükselmeyi sağlayabiliriz. Yine, memurlara da emeklilere olduğu gibi, bayramlarda 2 maaş tutarında veya belli bir miktarda ikramiye verilmesini hayata geçirebiliriz. Yine, okullar kapalı olduğu için mağdur olan ve ücret alamayan, evlerine, çoluğuna çocuğuna ekmek götüremeyen ücretli öğretmenlerimizin bu dönemde de ücret almalarını sağlama durumunun bir vicdanı görev, bir insanlık görevi, bir devlet görevi olduğu kanaatindeyiz.
32 bin sağlık çalışanının atanacağını Sayın Sağlık Bakanından duyduk bu konuda gençlerimiz, büyük bir heyecana kapıldılar; sabırsızlıkla bu atamanın bir an önce yapılmasını bekliyorlar. Bu atamayı duyan ağız sağlığı ve diş tedavi teknikerleri de en azından kendilerine de 500 kadro verilmesini Sayın Bakandan beklemektedirler” dedi.(Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı