‘Ekonomimiz rahatlayacak’

‘Ekonomimiz rahatlayacak’

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, esnafa yönelik vergi muafiyetinin de yer aldığı; yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyümeyi amaçlayan ekonomi reformlarla ilgili bilgiler verdi. Altınsoy, “Ekonomik reform paketi esnafımızdan sanayiciye, ihracatçıdan vatandaşımıza kadar her kesimi kapsıyor. Basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirci gibi yaklaşık 850 bin esnafımız gelir vergisinden muaf tutulacak, beyan yükümlülükleri de kaldıracak” dedi.
TEMSİL AĞIRLAMAYA SINIRLAMA
Döner sermayenin Meclis denetimine alınacağını ve kamuda taşıt alımı, kiralanması, temsil ve ağırlamaya da sınırlama getirileceğini ifade eden Altınsoy; “Kamu personeliyle ilgili iş ve işlemler tek bir kalemden yürütülecek. Devletin sunduğu sosyal yardımların ihtiyaç sahiplerinin ulaşmasını, bütünleşik sosyal yardım bilgi sistemine entegre edilecek. Bütçe sonuçları ve planları üç ayda bir kamu maliyesi raporu ile milletimizle paylaşılacak. Döviz cinsi borçların toplam borç stoku içindeki payı azaltılacak” diye konuştu.
GELİR VERGİSİ MUHAFİYETİ
Paketle birlikte sağlanacak vergi muafiyetine ilişkin de bilgiler aktaran Altınsoy; “Basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirci gibi yaklaşık 850 bin esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyor, beyan yükümlülükleri de kaldırılıyor. Vergi cezalarında uzlaşma kapsamı genişletilecek. 7/24 hizmet verecek dijital vergi dairesi uygulaması başlatılacak. Kamu alım ihalelerinde yeni ve dijital bir sistem getirilecek. Sektörel kamu alımı kanunu çıkarmak için çalışmalar başlatılacak. Kamu ihalelerine katılan şirketlerin yetkinliklerini kamuoyu ile paylaşılacak. Kamunun ithal ürününü azaltmak için merkezi izleme sistemi kurulacak. Kamu alımlarına standart getirilecek. Reel sektör şirketlerimizin tahvil ihraçlarını özendirmek için Tahvil Garanti Fonu kurulacak. Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atılacak” dedi.
BİREYSEL EMEKLİLİK GENİŞLEYECEK
Bireysel emeklilik sisteminin çok daha geniş kesimlere yaygınlaştırılacağını ifade eden Altınsoy sözlerini şöyle sürdü; “Nüfusumuzun yüzde 25'ini oluşturan 18 yaş altındaki çocuklarımızın sisteme girebilmesinin önündeki engelleri kaldırılacak. 18 yaş altı çocukları bireysel emeklilik sistemine dahil edilecek. Finans sektörünün kurumsal altyapısını geliştirmek için de bir dizi adım atılıyor. Bu maksatla ülkemizin tüm kredi ve risk verilerinin toplandığı Risk Merkezini yeniden yapılandırılıyor. Uluslararası standartlarda bir katılım finans tahkim mekanizması kurulacak. Zorunlu kredilere yönelik girişim sermayeli fonlarının kurulması amacıyla mevzuat altyapısı oluşturulacak. Varlık yönetim şirketlerinin rekabetçi ve kurumsal bir yapıda faaliyet gösterebilmeleri için bu şirketlere uygulanan damga, harç ve kaynak kullanımını destekleme fonu kesintisi istisnasını süresiz hale getirilecek. Katılım ve finans sektörü tek çatı altında toplanacak. Enflasyonda risk oluşturan yapısal şokları değerlendirmek, gerekli politikaları belirlemek ve yönetmek için Fiyat İstikrarı Komitesi tesis ediliyor. İşlenmemiş gıda fiyatlarında aracılık maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlayacak Hal Yasası ile ilgili çalışmalar da hızla tamamlanacak. Tarımsal üretimde öngörülebilirliği artırmak ve fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için sözleşmeli tarım mekanizmaları geliştirilecek. Erken uyarı sistemi üzerinden özellikle üretim, toptan ve perakende aşamasında gıda zincirinin tamamı anlık olarak takip edilerek raporlanacak. Sistemin getirdiği anlık veri akışı sayesinde karar alma hızı da artacak. Tarla ile hallerde kalan taze meyve sebzenin piyasaya kazandırılması için harekete geçilecek. Gıda Komitesinin politika önerilerini şekillendirebilmesini ve piyasanın etkin çalışabilmesini temin için veri akışını sağlayacak bir erken uyarı sistemi kuruluyor.”
MESLEKİ EĞİTİMLERE ÖNEM VERİLECEK
Mesleki eğitim merkezlerini gençler için cazip kılmak amacıyla da çocukların kalfalık döneminde aldıkları ücretlerin yükseltileceğini ifade eden Altınsoy; “Kalfaların ücretlerini devlet ödeyecek. Geleceğin mesleklerinde yeni iş imkanları oluşturmak için İŞKUR desteklerinde revizyona gidilecek. Kamu görevlileri, kadrolarına bağlı pozisyonları dışında, en fazla bir kurumun yönetim veya denetim kurullarında görev alabilecekler. Salgının istihdam piyasalarında oluşturduğu tahribatı gidermek için ilave İstihdama Finansman Desteği adıyla yeni destek modeli getiriyor. Firmalar, istihdama kattıkları her bir ilave kişi için Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 24 ay vadeli, ilk 6 ayı ödemesiz 100 bin liralık kredi kullanabilecek. İhraç ürünlerimizin daha hızlı ve daha düşük maliyetle pazarlara erişimi için yurt dışında lojistik merkezleri kuruyor. Enerjide dışa bağımlılığı azaltan politikaları etkin şekilde uygulamayı sürdürülecek. Enerji verimliliği desteklerinin kapsamı genişletilecek. Cumhurbaşkanlığı himayesinde Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı kurulacak. Yenilikçi ve güçlü bir sağlık endüstrisinin geliştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığına bağlı Sağlık Endüstrileri Başkanlığı kurulacak. 18 yaş altı çocukları bireysel emeklilik sistemine dahil edilecek. Sandık, vakıf ve dernek gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin, 2023 sonuna kadar bireysel emeklilik sistemine aktarımına imkan verilecek. Cari açıkla mücadelede 3 temel politikayı takip edilecek. İlk olarak, yapısal cari açığa odaklanılacak. İkinci öncelik, ihracatın tabana yayılması sağlanacak, potansiyeli olup hiç ihracat yapmamış KOBİ ihracata teşvik edilecek. Üçüncü ve son alanda ise sanayide yeşil dönüşüm desteklenecek. Finansal sektörün sigortacılık ayağını da ihmal etmeyerek, bireysel emeklilik sisteminin derinleşmesine ve gelişmesine katkı sağlanacak. Bağımsız bir piyasa gözetim ve denetim kurulu kurulacak. İç ticarette rekabetçiliği artıracak ve ticareti kolaylaştıracak uygulamalar da hızla hayata geçirilecek. Perakende ticarette haksız ticaret uygulamalarının ortadan kaldırılması amacıyla Avrupa Birliği mevzuatına uygun yeni düzenlemeler yapılacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reformları ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı