El dikimi şapka, hazır şapkaya yenik düştü

El dikimi şapka, hazır şapkaya yenik düştü

Aksaray’ın yaşayan en eski şapkacısı Mustafa Mollaoğlu, Kale altı caddesinde başlayan 65 yıl sonra el yapımı şapkanın hazır şapkaya yenik düştüğünü üzülerek anlattı.
13 yaşında çırak olarak başladığı şapkacılığı 65 yıldır sürdüren Mustafa Mollaoğlu (78),  birçok kişinin mesleği bırakmasına rağmen kendisinin halen dikiş makinesinin başına geçip, şapka dikip sattığını söyledi. Şapka takmanın meşhur olduğu dönemlerde çırak olarak şapkacılığa başlayan Mustafa Mollaoğlu, yıllar içinde birçok meslektaşının dükkânlarını kapatmasıyla yalnız kaldı. İlerleyen yaşına rağmen mesleğini sürdüren Mollaoğlu, küçük atölyesinde dikiş makinesinin başına geçerek şapkaları üretmeye devam etti.
İlkokulundan mezun olduktan sonra çırak olarak şapkacılığa başladığını ifade eden Mollaoğlu, “İlkokuldan sonra şapka ustası Mehmet Erkol'un yanında İstanbul'a çırak olarak gittim. Askere gidene kadar ustamla beraber okul şapkaları, kep, sivil kasketler ile birçok firmaya şapka ürettik. 1965 yılında Aksaray'a gelerek kendi dükkânımı açtım ve aralıksız Aksaray halkına şapka ürettim. Bu yıl şapka üretimini yüzde 85 ile 90 düştü ve bende hazır şapkalara maalesef yenik düştüm. Hazır şapkalar ucuz ve bir nevi kullan at cinsinden. Ama benim el emeği göz nuru şapkalarım yıkanıp uzun yıllar kullanılabilir. Dükkânımda hem üretim hemde satış yapıyorum. Mesleğimi gücüm yettiği kadar sürdüreceğim. Bir meslek dalı daha  son günlerini yaşıyor” diye konuştu. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı