El emeği halılar Avrupa yolcusu

El emeği halılar  Avrupa yolcusu

AKSARAY’DA KADINLARIN DOKUDUĞU HALILARA AVRUPA’DAN YOĞUN TALEP GELİYOR

Aksaray'ın Gülağaç ilçesindeki kadınların tamamen doğal koyun yününden elde edilen ve kök boya ile doğal olarak renklendirilen iplerle dokuduğu organik halı ve kilimler Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç ediliyor.
Yıllardır evlerde küçük tezgâhlarda yapılan halıcılığı geliştirmek amacıyla ilçe kaymakamlığı tarafından, Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 8 yıl önce atölye kuruldu.
Halı dokumacılığı konusunda eğitim verilen 20 kadın, eğitmenlerin desteği ile profesyonel olarak halı dokuyarak gelir elde etmeye başladı.
‘KEŞKE YAPTIĞIMIZ HALILARI MAKİNE
HALILARINA TERCİH ETMESEK’
Gülağaç Halk Eğitim Merkezinde usta öğretici Fadime Pektaş, “Aslında halı dokumak bizim Türk kültüründe var. Yapılmayınca maalesef unutulmuş. Şu anda genç nesilden bu işi bilen kalmamış. Biz ilk başladığımızda dokumayı bilen öğrencimiz yoktu. Ama şu anda ilçede 100-150 kadına bu işi öğrettik. Hepsi aktif olarak çalışıyorlar. Burada kadınlar hem aile bitçesine hem de ülke bütçesine katkı sağlıyorlar. Bunun haricinde öğrencilerimizin burada birbirleri ile sohbet ortamı var, öz güvenleri de yerine geldi” dedi.
Atölyede bir aile ortamı olduğunu söyleyen Pektaş, ”Derdimizi sıkıntımızı hep beraber burada paylaşıyoruz.  Bu halılar maalesef kendi sanatımız olmasına rağmen iç piyasada rağbet görmüyor. Ben bu olaya çok üzülüyorum. Keşke yaptığımız halıları makine halılarına tercih etmesek. Genelde bu halılar Avrupalıların evlerini süslüyor. Halıyı alan Avrupalı, evinde halının resmini çekip bize teşekkür için fotoğrafını gönderiyor. Bu güzelliği kendi insanımızın da görmesini istiyoruz. Farklı çeşitte halı ve kilimler yapıp modaya ayak uyduruyoruz. Çünkü renk ve desenler günümüzde modayı bağlı. Bizde elimizden geldiği kadar desenleri değiştiriyoruz. Burada 12 adet tezgâhımız var ve yıllık 150 halı üretiyoruz. Bu halılardan ortalama 150 bin lira gelir elde ettik” diye konuştu.
EL EMEKLERİYLE EKONOMİYE KATKI SAĞLIYORLAR
Halı Eğitmeni Leyla Bozkuş: “Burada öğrencilerimiz metre kare hesabından dokudukları halı, kilim ve tülülerden harçlıklarını kazanıyorlar. Günlük ortalama 20-30 santim dokuyorlar ve aile gelirlerine katkı sağlıyorlar. Çoğunlukla yurt dışından sipariş alıyoruz, model ve renk nasıl istiyorlarsa söylüyorlar bizde ona göre dokuyoruz, tıraşlanmasını yapıp yıkayıp, paketliyoruz ve gönderiyoruz. İş-Kur müdürlüğünün destekleriyle bu kursu açıyoruz. İş-kur maddi manevi kurslarımıza destek veriyor. Bizde öğrencilerimizle birlikte Aksaray’ımıza ilçemize ve ülkemize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Emek veren öğrencilerimizin de hakkını alması için uğraşıyoruz” dedi.
Halı atölyesinde çalışan Rabia Oran, “Bir yıldır bu kursta halı dokuyorum. Benim için gayet zevkli bir iş. 2 çocuk annesiyim halı dokuyarak ev ekonomisine karınca kararınca katkıda bulunuyorum. Birde Pazar masrafını artık ben kendim karşılayabiliyorum. Sabah 9’da gelip 4’e kadar çalışıyorum. Haftada bir metre halı dokuyabiliyorum“ dedi.
Rabia Türkmen, “Ev hanımıyım 2 çocuğum var. Çocuklarım okula gidiyor bende buraya atölyeye geliyorum. Ben eşimden ayrıldım. Babamlarda kalıyorum ve onlara burada çalışarak yük olmuyorum. Halı dokuma işini çevremdeki tüm arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum. Yorucu ama zevkli bir iş. Arkadaşlarımızla burada halıları ilmek ilmek dokuyoruz“ diye konuştu. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı