‘El sanatları kültürümüzün bir parçasıdır’

‘El sanatları kültürümüzün bir parçasıdır’

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, el sanatları ürünlerinin kültürel değerlerin önemli bir parçasını oluşturduğunu ve geleneğin yaşatılması hususunun dikkatle ele alınması gerektiğini söyledi.
 
Sultanhanı İlçesi’nde, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren “Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu” ile “İnşaat Teknolojisi” programlarının akademisyenleri ile bir araya gelen Rektör Şahin, akademik ve kültürel çalışmalar hususunda bilgiler aldı. İlçenin tarihi-turistik değerlerini anımsatan ve el sanatları konusunun altını çizen Rektör Şahin, “İlçemiz özellikle halı üretimi ve tamiri ile öne çıkıyor. Dünyanın her yerinden gelen tarihi mekânların kıymetli halıları, buradaki atölyelerde aslına uygun biçimde restore ediliyor. Programımızla ilçedeki çalışma alanı, teori ile pratiği bir araya getirmesi bakımından da önemli. El sanatları geleneksel kültürün önemli bir parçasını oluşturuyor ve biz, şehrimizin bu değerlerinin yaşaması adına akademik olarak atılması gereken adımları atıyoruz. El sanatlarının gelecek kuşaklara ulaşması yeni aktarıcıların yetişmesi ile mümkün olabilir. Amacımız bunu sağlayabilmek” dedi. İnşaat Teknolojisi programının da ehemmiyetli bir çalışma alanı olduğuna vurgu yapan ASÜ Rektörü, “Akademik olarak büyüme stratejimizin temelinde hayatta karşılığı olan bölüm ve programlar açmak var. Bunu da ortak akıl ve istişare ile sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Şahin’in açıklamasının ardından ASÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Bektaş Ayık, genel olarak okul, özel olarak ise ilçedeki programların son durumu hakkında bilgiler verdi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı