Emekliler sosyalleşiyor

Emekliler sosyalleşiyor

AKSARAY BELEDİYESİ EMEKLİ DİNLENME EVİ, EMEKLİ VE YAŞLILARIN SOSYALLEŞMESİ İÇİN GÜZEL BİR ORTAM OLUŞTURUYOR

Emekli ve yaşlıların boş vakitlerini daha iyi değerlendirmeleri için hizmete açılan Aksaray Belediyesi Emekli Dinlenme Evi’ne ilgi her geçen gün artıyor.
180 metrekaresi kapalı alan, 590 metrekaresi açık alandan oluşan ‘emekli dinlenme evi’ diğer bir deyişle ‘emekli kahvesi’ aynı anda 300 kişiye hizmet verebiliyor. Emekli ve yaşlıların boş vakitlerini daha iyi değerlendirmeleri için inşa edilen yapıda, vatandalar çayını ve kahvesini içerken sohbet etme, kitap ve gazete okuma fırsatı buluyor. Emekli kahvesinde, farklı meslek guruplarında çalışmış ve emek harcamış emekli ve yaşlılar aynı çatı altında buluşup Türkiye ve Aksaray gündemi hakkında sohbet ediyor.
Emekli kahvesinde sigara içilmediği için gönül rahatlığıyla geldiğini ifade eden 15 yıllık emekli kalıp ustası Hüseyin Anaç: “Buraya gelip çayımızı içiyoruz, sohbet ediyoruz, yan tarafımızda Ulu Cami var vakit gelince namazımızı kılıyoruz. Hayat pahalandı geçim zor ama Allah’a şükür geçinebiliyoruz. Buraya yaşlılar ve emekliler geliyor, çayını içiyor abdestini alıp namazını kılıyor sonra evine gidiyor. Kavga huzursuzluk yok herkes kendi halinde. Taş, kâğıt gibi oyunlarda oynanmıyor o yüzden rahatız, taş sesi ve sigara diğer kahvelerde rahatsız ediyor” dedi.
“MEMLEKET HASRETİNE DAYANAMADIM VE
KALAN ÖMRÜMÜ BURADA GEÇİRMEK İSTEDİM”
69 yaşındaki Yusuf Çayır ise: “6 yıldır emekliyim. Yurtdışında kendi şirketimde pazarlama işinde yıllarca çalıştım. 6 ülkede toplam 350 elemanım vardı. 35 yıl bu iş ile uğraştım. Daha sonra bu işi bırakmak istedim. Memleket hasretine dayanamadım ve kalan ömrümü burada geçirmek istedim. Her gün geliyorum buraya fakat her insanla aynı masaya oturmam. Dedikodu sevmiyorum. Burada yakın gördüğüm insanlarla güzel konularda muhabbet ediyoruz. Televizyonda haberleri izliyorum ve mutlu oluyorum” dedi.
İnşaat sektöründen yeni emekli olan 58 yaşındaki Murtaza İşler, “Allah bereket versin idare ediyoruz. Güzel sakin bir ortam. Buraya gelip vakit geçiriyoruz evde durup onların işine karışmayınca hanımla da aramız bozulmuyor” şeklinde konuştu. İşler; “Burası bizim ikinci evimiz oldu. Günlük ortalama 5-6 saatimizi burada geçiriyoruz. Burada verilen tüm hizmetlerden memnunuz. Ülke ve Aksaray gündemini burada masaya yatırıyoruz. Emeklilerin buluşma noktası burası" ifadelerini kullandı.
“BURAYA GELİP GAZETEMİZİ, KİTABIMIZI OKUYORUZ”
Emekli kahvesinde kendilerine vakit ayırdıklarını belirten 10 yıllık emekli sınıf öğretmeni Selahattin Gümüşsoy (65): “Çalıştığımız dönemlerde bu kadar zamanımız olmuyordu. Buraya gelip gazetemizi okuyoruz, kitabımızı okuyoruz. Emekli olan diğer arkadaşlarla sohbet etmek iyi oluyor. Emekli olduktan sonra Alanya’dan yazlık aldık orada kalmaya başladık. Bizi artık Aksaray’a bağlayan şey torunlarımız.  Hanımda öğretmen emeklisi olduğu için ikimizde şimdi kendimize, çocuklarımıza, torunlarımıza vakit ayırıyoruz” dedi.
35 yıl önce yurt dışından emekli olan eski maden işçisi 83 yaşındaki Arif Özbek, emekliğin iyi geçtiğini söyledi. Özbek “Yaşıtım arkadaş bulamayınca daralıyorum ama emsal birine denk gelince muhabbet edince keyfim yerine geliyor. Benim çocuklarım da emekli oldu, ortanca oğlum hanımla bana bakıyor hanımla aynı yaştayız yıllardır idare ediyoruz birbirimizi ağız tadıyla. Arada da böyle çıkıp buraya geliyorum benim için değişiklik oluyor” şeklinde ifade etti.
HUZUREVİNDEN İZNE ÇIKTIKÇA EMEKLİLER KAHVESİNE GELİYOR
Aksaray’da huzurevinde yaşayan PTT emeklisi83 yaşındaki Dede Keskin: “İzne çıktığım zamanlarda emekliler kahvesine geliyorum. Burada kendime yakın gördüğüm insanlarla arkadaşlık kuruyorum. Camiye gidiyorum buradan çıktığım zaman. Bu şekilde zamanımı geçiriyorum” şeklinde konuştu.
Ömrü yollarda geçen 78 yaşında ki kamyon şoförü Kemal Kara, çalışırken zamanın daha iyi geçtiğini dile getirdi. Kara: “Emeklilik iyide sürekli oturmak eskiden çok çalışmış insanlara zor geliyor ama Allah’a şükür. Buraya gelip emsal arkadaş bulunca muhabbet ediyoruz. Eskilerden bugünden konuşuyoruz bir şekilde vakit geçiriyoruz. Çocuklarım torunlarım hep evlendi. Hanımla birbirimizi idare ediyoruz” diye konuştu. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı