En kısa sürede gelecekler

En kısa sürede gelecekler

TIP ÖĞRENCİLERİNİN AKSARAY’A GELEBİLMESİ İÇİN HAZIRLIKLAR HIZLANDIRILDI

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Tıp Fakültesi öğrencilerinin mümkün olan en kısa sürede Aksaray’a gelerek eğitim-öğretimlerine devam edebilmeleri için tüm imkânları en üst noktada değerlendirme gayretinde olduklarını söyledi.
YÖK BAŞKANVEKİLİ HAZIRLIKLARI YERİNDE İNCELEDİ
YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, ihtisaslaşma ve Tıp Fakültesi başta olmak üzere kampüste süren bazı çalışmalarla fiziki yatırımları yerinde müşahede etmek ve yükseköğretim sistemindeki değişimler hususunda akademisyenlerle istişarelerde bulunmak üzere ASÜ’ ye geldi. Üniversitede son 4,5 yıl içinde yaşanan değişimler, tamamlanan ve süren yatırımlar, akademik ve fiziki durum hakkında bilgiler veren Rektör Prof. Şahin, kaynakları en verimli şekilde kullanmak suretiyle Aksaray’a ve ülkeye hizmet üretmenin gayretinde olduklarını ifade etti. Sağlık alanına dair yatırımları toplumsal karşılığı yüksek olması münasebetiyle öncelediklerini, bu kapsamda Tıp Fakültesi’nin tüm eksiklerini en hızlı şekilde tamamlamaya çalıştıklarını vurgulayan ASÜ Rektörü, “Öğrencilerin Aksaray’a mümkün olan en kısa sürede gelebilmesi için asgari fiziki şartları sağlamaya çalışıyoruz. Merkezi dersliklerin de bulunduğu binada Tıp Fakültesi Dekanlığımız aktif şekilde faaliyette. Biz, bu binanın bazı bölümlerini eğitim için düzenliyoruz. Derslikler, laboratuarlar, amfi ve Tıp Fakültesi için ihtiyaç duyulan diğer donatılar kısa süre içinde uygun hale getirilebilir” dedi. YÖK Başkanvekili, binayı ve projeleri yerinde inceledi ve kısa sürede eksiklerin toparlanabileceğini belirtti. Heyet daha sonra, Tıp Fakültesi için de büyük önem arz eden Merkezi Laboratuarları gezdi. Rektör Şahin, bu binada da Tıp’a uygun bazı laboratuar düzenlemelerinin rahatlıkla yapılabileceğinden söz ederek, planlamalar hakkında bilgiler aktardı. Fakülteye dair kampüste yapılan çalışmaların ardından Eğitim-Araştırma Hastanesi’nde de bir inceleme gerçekleştirildi. Burada Başhekim ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan, genel hatlarıyla hastanenin işleyişine ve imkânlarına dair bilgiler verdi.
 ÖĞRENCİ SAYIMIZ BAZI ÜLKELERİN NÜFUSUNDAN FAZLA 
YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, Tıp Fakültesi’ne ilişkin incelemelerinin ardından akademisyenlerle bir araya geldi. “Yükseköğretim Sistemimizdeki Yapısal Gelişmeler -Projeler” başlıklı bir sunum yapan Prof. Kapıcıoğlu, Türkiye’de 207 üniversitedeki öğrenci sayısının sekiz milyon civarında olduğunu, öğretim üyesi sayısının 80 bini aştığını ve öğretim elemanı sayısının ise 170 bine yaklaştığını belirtti. Türkiye’nin, öğrenci sayısı bakımından Avrupa Yükseköğretim alanında önde gelen ülkeler arasında olduğuna dikkat çeken Kapıcıoğlu, “Öğrenci sayımız bazı ülkelerin nüfusundan fazla” dedi. YÖK’ün dört ana projeye önem verdiğini söyleyen ve bunların başında ihtisaslaşmanın geldiğini de anlatan YÖK Başkanvekili, “İhtisaslaşma konusundaki yasal düzenlemeler tamamlanarak devam ediyor. Şu anda 10 ihtisas Üniversitemiz var. ASÜ, ikinci grupta, spor ve sağlık temasıyla ihtisaslaşmaya dâhil oldu. Misyon farklılaşması kapsamında bu yıl beş üniversite daha belirlenecek” dedi. Prof. Kapıcıoğlu, idari ve mali açıdan bağımsız bir Yükseköğretim Kalite Kurulunun oluşması, hedef odaklı uluslar arası olabilme ve doktora derecesine sahip insan kaynağının artması başlıklarının da önem verdikleri diğer projeler olduğunu söyleyerek, bu alanlara ilişkin yapılanları paylaştı. 
Toplantı sonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde bir derse katılan ve öğrencilerle buluşan YÖK Başkanvekili Prof. Kapıcıoğlu, daha sonra kütüphaneyi gezdi, burada ders çalışan öğrencilerle sohbet etti ve bisiklet sahasında Rektör Şahin’le kısa bir gezi yaptı.(Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı