'Engelsiz Aksaray' için istişare toplantısı yapıldı

Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer,  AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy ve meclis üyeleri ile birlikte Aksaray’da engelliler yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileri üyeleri ve özel eğitim veren kurumların yöneticileri ile bir araya geldi.

Aksaray Belediyesi sosyal tesisi Piramit Kafede yapılan istişare toplantısında Dinçer, engellilere yönelik yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Başkan Dinçer, Engelli Koordinasyon Merkezinin düzenlediği etkinlikleri, kursları ve hizmetleri anlattı. Aksaray Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Engelsiz Yaşam Merkezi’nin inşaat çalışmalarının başladığını duyurdu.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer açıklamalarının devamında, “Koordinasyon Merkezimiz, bizim için özel bir yere sahip çünkü engelleri aşmak isteyen tüm gönüllülerin bir araya gelerek işletilen bir kurum. Belediyemizin koordinesinde gerçekleştirilen bu birliktelik ve iş birliği ile burada çok güzel işlere imza atılıyor.  Bu çalışmalardan en güzeli ise engelli ve engelsiz vatandaşların bir araya getirilerek yapılan çalışmalarda ortaya çıkıyor. Toplumlumuzda geçtiğimiz yıllara göre engellilik kavramına gösterdikleri duyarlılığın arttığına şahit oluruz. Bunun en büyük sebebinin engelli vatandaşlarla engelsiz vatandaşlarımızın birlikte çalışmalar yapmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.  O sebeple de Engelli Koordinasyon Merkezimizde yapılan tüm çalışmaları destekliyoruz. Belediyemizin tüm imkânlarını seferber ediyoruz. Aksaray Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi Birimimizde bulunan Engelsiz Yaşam Aracımızla Şuana Kadar 1580 Özel Vatandaşımızın ulaşım ihtiyacı karşılandı. Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri Kapsamında Toplumumuzda Farkındalık Yaratmak Amacıyla İşaret Dili eğitimleri gibi eğitimler verilmektedir. Geçtiğimiz dönemde 180 vatandaşımıza işaret dili eğitimi verildi. Temmuz ayı içerisinde de bu tür çalışmalara devam edilecek.  Özel Gruplar İçerisinde Yer Alan. Tüm Yaş Gruplarına Sosyal Etkinlik Ve Farkındalığı Yaratmak Amacıyla 110 vatandaşımıza Takı Tasarım Kursu ile 45 Kişiye Ebru Kursu 20 Kişiye Müzik Korosu Kursu 30 Kişiye Folklor ve Mehteran Ekibi kurulmuş ve eğitimler verilmiştir. Ayrıca özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımızın okullarındaki eğitimlerine destek olmak amacıyla Matematik kursu açıldı. Ve eğitimlerine destek olundu. Ekpss (engelli kamu personeli seçme sınavına) girecek 90 özel gencimize çalışma ortamı hazırlayarak 3 ay süreyle kurs takviyesi verildi. Sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla; 100 kişiye engelli hakları semineri, 50 kişiye iş-kur eğitimi, 70 kişiye değerler eğitimi düzenlendi. Özel gruplar içerisinde yer alan 40 çocuğumuz sünnet yaptırıldı. Yapılacak olan sünnet etkinlikleri ile bu çocuklarımızın ve ailelerinin yüzünü yaz döneminde güldüreceğiz. Yürüme engelli ve yürümede zorluk çeken vatandaşlarımızdan şu ana kadar 70 adet akülü araç 105 adet aküsüz sandalye yardımında bulunulmuş ve halen gelen talepler doğrultusunda değerlendirme müteakip verilmeye devam edilmektedir.  Engelli Koordinasyon Merkezimize gelen misafirlerimiz kitap okuma alanlarımızdan ve dinlenme alalarımızdan da istedikleri gibi faydalanabiliyorlar. Ayrıca Merkezimizin içerisinde bulunan spor salonlarımızda da sportif faaliyetler geçekleştirilebiliyor” dedi.

 Toplantıya katılan Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve İl Başkanı Hüseyin Altınsoy ise Ak Parti hükümetleri döneminde engellilere yönelik yapılan çalışmalara değindiler. Engelliler yararına çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarının destekçisi olduklarını belirttiler. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı