Engelsiz bilgiye bağımsız erişim

Engelsiz bilgiye bağımsız erişim

Aksaray Üniversitesi Rektörü (ASÜ) Prof. Dr. Yusuf Şahin, şehrin en büyük kütüphanesi olan ASÜ kütüphanesini görme ve işitme engelli bireylerin de rahatlıkla kullanabilmeleri için hazırlanan projenin başladığını söyledi. 
ASÜ Spor ve Sağlık İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün, “2019 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında Ahiler Kalkınma Ajansı’na (AHİKA) sunduğu “Engelsiz Bilgiye Bağımsız Erişim” isimli proje şubat ayında kabul edilmişti. Engelsiz Kütüphane için çalışmalar hızlandırıldı. Fiziki erişimin kolay olması adına kütüphanenin zemin katında bir bölüm görme ve işitme engelli bireyler için kurgulanacak.
BİLGİYE ERİŞİMDE BÜTÜN
ENGELLER KALKIYOR
Projenin bölgeye hitap edeceğini ve eğitim imkânlarından her bireyin eşit şekilde faydalanmasına katkı sunacağını söyleyen Rektör Şahin, “Kütüphane içindeki bu bölümde görme ve işitme engelli bireylerin bilgiye ulaşımını sağlayacak olan optik cihazlar, video sistemleri, kabartma kitaplar, bilgisayar kullanımı için kabartma klavyeler, sesli kitaplar gibi cihaz ve ekipmanlar yer alacak. Biz, engelleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaları önemsiyoruz. Anımsanacağı üzere YÖK tarafından, mekânda erişilebilirlik anlamına gelen “Turuncu Bayrak” ödülüne layık görülmüştük. Eğitimde erişilebilirlik anlamına gelen “Yeşil Bayrak” için de çalışmalarımız hızlandı. Şunun bilinmesini isteriz ki; biz engellilerle ilgili çalışmaları bayrak ödülü olarak değil, inandığımız ve yapmak zorunda olduğumuz işler olarak görüyoruz” dedi.
Bu hususta samimiyetle çalışmayı sürdüreceklerini de vurgulayan Şahin, “Projede emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Tüm süreci titizlikle takip edeceğiz” dedi. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı