Engelsiz kütüphane ile bilgiye sınırsız erişim

Engelsiz kütüphane ile bilgiye sınırsız erişim

ENGELSİZ KÜTÜPHANE TEKNOLOJİK ALTYAPISIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) iş birliği ile hayata geçirdikleri Engelsiz Kütüphanenin gerek kaynağa erişim gerekse kaynakları engel durumuna özel biçimlerde kopyalama bakımından çok önemli işlevlere sahip olduğunu söyledi.
AHİKA Genel Sekreteri Bekir Varol’la birlikte, “Engelsiz Bilgiye Bağımsız Erişim Projesi” kapsamında kurulan ASÜ Engelsiz Kütüphaneyi inceleyen Rektör Şahin, ASÜ’nün engelleri ortadan kaldırmak adına etraflı çalışmalar ürettiğini söyledi. Sadece kütüphane bazında değil diğer alanlarda da oldukça önemli işler başardıklarını dile getiren Prof. Şahin, “Kısa süre önce, sadece 114 üniversitenin başvuruda bulunabildiği ve engelsiz kampüs konusunda başarılı olanların ödüllendirildiği törende ASÜ, Türkiye ikincisi oldu. Bu konuda iyi işler ortaya çıkardık ancak ödevlerimiz çok. Daha çok çalışmamız ve yaptığımız işleri daha rafine bir hale getirmemiz lazım. Bunun için samimiyetle çalışmayı sürdürüyoruz. Önümüzdeki yıllarda engellilerle alakalı yine güzel işler yapmaya devam edeceğiz” dedi. Engelsiz Kütüphanenin alanındaki iyi örneklerden birisi olduğunu ve teknolojik donatılarıyla dikkat çektiğini dile getiren ASÜ Rektörü, “Çalışmanın bir boyutu kamu hizmeti ve bu bakımdan son derece önemli. Ancak öte yandan bu gibi çalışmalar dua almaya da vesile. Projenin hayata geçmesine katkılarından dolayı AHİKA yöneticilerine bir kere daha teşekkür ediyoruz. İş birliği içinde güzel işler yapma gayretindeyiz” dedi. ASÜ Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Önder İşlek de Engelsiz Kütüphanedeki cihazların Türkiye’de az sayıda üniversitede olduğunu, pek çok köklü üniversitede dahi böylesi kapsamlı bir cihaz altyapısının bulunmadığını belirterek, “Engelli bireylerin bilgiye erişiminin önündeki sınırlılıkları kaldırmak amacındayız. Bu kütüphaneye gelen engelli bir öğrencimiz kimseye ihtiyaç duymadan mekânı kullanabilir, kaynaklara erişebilir, dersine çalışabilir, kitapları dinleyebilir, teknolojik cihazlar aracılığıyla ders materyallerini engel durumuna özel olarak kopyalayabilir... Bu çalışmada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi. Yapılan açıklamaların ardından kaynakları dinlemeye, dokümanları braile alfabesine çevirmeye ve çoğaltmaya, ders materyallerini ölçek olarak büyütmeye ve renklendirmeye imkân tanıyan cihazlar tanıtıldı.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı