Ertürk, “Basın için güzel günler yakındır”

Ertürk, “Basın için güzel günler yakındır”

Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) İl Başkanı Ali Abbas Ertürk 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajında basın çalışanlarının beklentisi olan basın yasasına dikkat çekti.
Gazeteciler için güzel günlerin yakın olduğunu söyleyen Ertürk mesajında şu sözlere yer verdi: “İlimizde görsel yazılı ve internet medyası dahil, basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden editörüne, yazarından matbaasında çalışan ustasına kadar tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Ülkemizde yaygın basında çalışan emekçilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için 1961 yılında yapmış olduğu haklı direniş ve grevlerinin ardından, o dönem hükümetinin gazetecilere önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasayı hazırlayarak yürürlüğe girmesini sağlaması gazeteci emekçilerin bir nebze de olsa şartlarının iyileştirilmesine neden olmuştu. Bu kazanımlara istinaden 10 Ocak 1961 gününden beri her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır. Kıymetli basın emekçileri, her geçen gün şartların ağırlaştığı çalışma koşulların da yorulmadan kamuoyunu bilgilendirmek için gece gündüz çalıştığınızı, maddi manevi bunun karşılığını alamadığınızı yakından biliyor ve takip ediyoruz. Basın emekçilerinin haklı direnişleri sonucu elde ettikleri 212 sayılı yasa maalesef bugün neredeyse vasfını yitirmiş bir yasadır. Günümüzde birçok basın kuruluşu ve çalışan emekçileri pek çok hakları elinden alınmış, baskı altında adeta inim inim inleyen, güvencesiz çalışan, bir kalemde işsiz bırakılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Basın özgürlüğünün dibe vurduğu, halkın haber alma hakkının kalmadığı, düşünceyi açıklama ve ifadeyi yayma hürriyetinin yerinde yellerin estiği bir atmosferde görevlerini yapma çabası gösterenlerin mobbing ve ekonomik kıskaç altında nefes almaya çalışarak, zor bir dönemde mesleğinizi icra ediyorsunuz. Demokrasinin gelişmesi ve toplumun aydınlatılması için toplumsal sorumluluk bilinci ile her türlü baskı ve mobbinge kulak asmadan, kalemini cesurca, halkın en hızlı ve doğru bir şekilde haber alması için kullanan haber emekçilerinin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum. Kısa süre içerisinde tüm toplumun üzerine doğacak güzel günler, gazeteciler için de yakındır. Özgür basının sesini daha gür çıkaracağı günler yakındır…” (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı