Ertürk, ‘Suyun israfından kaçınmak en önemli görevimiz’

Ertürk, ‘Suyun israfından  kaçınmak en önemli görevimiz’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, 22 Mart Dünya Su Günü’nde Aksaray’da küresel bir sorun olan suyun korunması için bilinçlendirme çalışmalarının artması gerektiğine dikkat çekti.

İl Başkanı Ertürk Anadolu’nun en az yağış alan illeri arasında yer alan, nüfusunun yüzde 80’inin gelirini tarım ve üretimle elde ettiği bilinen Aksaray’ın, gelecekte tarım üretiminin devam etmesi için yeni politikalara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Aksaray’da tarım yapan üreticilerin, üretimi durdurmaması için sulamanın önemini hatırlatan Ertürk, ıslah edilmemiş sulama yöntemleriyle yapılan sulamanın yanında yağışa göre üretim yapma devrinin de geride kalması gerektiğini vurguladı.

 

‘İSRAFTAN KAÇINMAZSAKSORUNLARIMIZ BÜYÜYECEK’

 

Dünya gündeminde suyun en önemli maddelerden biri olduğunun altını çizen Ertürk “4’te 3’ü sularla kaplı yaşlı gezegenimiz, Dünyamızda içilebilir ve kullanılabilir su sorunu başa çıkılamaz seviyelere yükseldiği ülkeler alarma geçti. Bugün israf ettiğimiz her bin damlanın sorumluluğunu onlarca yıl sonra zorluk çekecek çocuklarımız için üstlenmek ve sınırsız olmayan su kaynağımızı doğru kullanmak zorundayız. Yağış alma bakımından diğer şehirlere göre şanssız olan Aksarayımızda üretim için ihtiyaç duyduğumuz suyun israfından kaçınmak en önemli görevimiz. Bugün birçok sorunla boğuşan üreticimiz yarın toprağın ihtiyacı suya erişemediğinde daha da büyüyecek sorunlarımız” dedi.

 

‘DÜNYA TEK EVİMİZ’

 

Ocak ayından bugüne yağan karın bu yıl üretim için umut olduğunu söyleyen ancak yeterli olmadığına dikkat çeken Ertürk “Günümüzde gelişen teknoloji ve zirai araştırmalar, az su ile üretilebilecek tarım ürünlerine yönlenilmesi gerektiği konusunda bizleri uyarıyor.  Bilinçsiz kullanılan tarım ilaçlarının kirlettiği. Yeraltı sularımızın alarm verdiği bir dönemde, şimdilik tek evimiz olan Dünyamızın kendini onardığı güne kadar var olan suyumuza sahip çıkmak ve suyu kıt bir kaynak olarak görmek zorundayız. Sanayide, tarımda ve üretimde en önemli kaynağımız suya sahip çıkmak için harekete geçmeli, tasarrufu artırmalı ve çocuklarımıza temiz bir dünya bırakmak için çalışmalıyız” ifadelerini kullandı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası