Eski bilardo topları tesbihe dönüşüyor

Eski bilardo topları tesbihe dönüşüyor

İlk olarak eski bilardo toplarını tesbihe dönüştürerek üretime başlayan Yıldırım; şimdi kuka, kehribar, katalin, Domaning damla gibi taşları işliyor. Özellikle bilardo toplarından yaptığı taraftar tesbihler yoğun ilgi görüyor.

Tesbih ustası Ercan Yıldırım, bilardo toplarını keserek işlediği tesbihleri sanat eserine dönüştürüyor.
Yıldırım, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada tesbih yapımının kendisi için bir tutkuya dönüştüğünü söyledi.
İlk olarak eski bilardo toplarını tesbihe dönüştürerek üretime başlayan Yıldırım; şimdi kuka, kehribar, katalin, Domaning damla gibi taşları işliyor.
Yıldırım atölyesinde bu taşları temizleme, kesme, dilimleme, şekillendirme, aşındırma ve parlatma aşamalarından geçirerek tesbih haline getiriyor.
Tesbih atölyesi tesbih tutkunlarının da uğrak yeri oluyor.
Kimi tutkun tesbih takası için, kimi ise tesbihine bakım yaptırmak için geliyor.
Koleksiyoncular ise yeni tesbih almak için bu atölyenin yolunu tutuyor.
Ürettiği tesbihleri Türkiye’nin birçok iline gönderen Yıldırım, Almanya, Fransa, Hollanda ve İngiltere gibi Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerde de bazı hediyelik eşya işi yapan esnafların toplu halde tesbih alarak o ülkelerde sattıklarını söyledi.
Tesbih üretimine başlama serüvenini anlatan Yıldırım şöyle konuştu; "Daha öncesinden ailemden gelen merak ile tesbih işine başladık. İlk zamanlar tesbih alıp koleksiyon yapmaya başladım. Daha sonra bende merak artmaya başladı ve ben kendimde yaparım diyerek bu işe başladım.”
BİLARDO TOPLARI TESPİH OLUYOR
İlk tesbihlerini eski bilardo toplarından ürettiğini söyleyen Yıldırım; “Bilardo topları daha çabuk bulunduğu için işe bunlarla başladım. Şuanda her taşı işliyorum. Ama hala bilarda toplarından yapılan tesbihlere ilgi yoğun. Özellikle taraftar tesbihi olarak tercih ediliyor. Mesela Kara 8'i kullandım, Beşiktaş taraftarı talep ediyor. Bir toptan da bir tesbih çıkartıyoruz. Parçalı toplarla rengârenk mavi-beyaz, yeşil-beyaz ve sarı-beyaz tesbihler çıkıyor. Hem nostaljik hem de çekimi hoş bir tesbih üretiyorum. Birde bunlar kullanılamayacak durumda artık ömrünü tamamlamış bilardo topları. Bir nevi geri dönüşüm yaparak tesbih haliyle piyasaya sürüyoruz.”dedi.
OSMANLIDA KUKA TESPİHSİZ TABİP OLMAZDI
Tesbih yaptığı taşların özelliklerini de anlatan Yıldırım; “Kuka Brezilya’da kokanat dedikleri meyvenin çekirdeğidir. Bu Türkiye'ye geliyor. Bizde kesip iç kısmındaki çekirdeği çıkartıp, yanlarındaki kısımlarından tesbih yaparız. Kuka anti bakteriyeldir. İnsanın elindeki bakteriyi alır ve zamanla kararır. Osmanlı Döneminde sarayda eğer tabiplerin elinde kuka tesbih yoksa saraya alınmadığı söylenir.
GEMİ ÜRETİMİNDE KULLANILAN TAŞ, TESPİH OLUYOR
Katalin taşı eski zamanlarda çok kıymetli bir malzeme imiş. Gemi yapımı, çadır düğmeleri, bazı savaş aletleri, şemsiye saplarının yapımında kullanılırmış. İnsanların ağaç reçinesindeki bal ile fermente karışımı ile bu hale getirilen bir malzeme. Tesbihi de güzel oluyor. Beyaz katalinle üretilen tesbih zamanla renk değiştiriyor ve kıpkırmızı oluyor.
TESPİHDE KEHRİBAR VAZGEÇİLMEZ BİR YERE SAHİP
Ateş kehribarı ismini rengi ateşe benzemesinden alıyor. Formül olarak katalin taşına çok yakındır. Buda zamanla çektikçe renk değiştirmesinden dolayı halkımız arasında çok rağbet görüyor.
Damla kehribarlar ise ağaç reçinesinin damlayarak toprağa ya da bir zemine damlayarak zamanla oluşmasından elde ediliyor. Çok uzun yıllarda bu damlaların taşlaşmasından oluşuyor. 6 milyon yıl öncesine kadar oluşmuş damla taşlar var. Kehribar’ın en değerlisidir. Bunun vücuda da birçok faydası var. Özellikle bebek kolyelerinde kullanılır ve diş çıkaran bebeklere tavsiye edilir. Tesbihte isi çok revaç gören bir malzemedir. Damal kehribarlar gram bazında satılır bunun gramı ortalama 2 dolar ile 100 dolara arasında değişir.
Taşların en kıymetlisi ve az bulunanı ise Domaning damla. Domaning sahillerinde deniz kenarından toplanır. Gramı 6 ile 100 dolara gider. Daha farklı tasarımları ise 100 doların da üstünde satışa sunulur.”dedi. Foto-Haber: Dilara ARSLANGEDİKLİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon