‘Esnafımızın bankalara olan kredi faizlerini sıfırlayacağız’

‘Esnafımızın bankalara olan kredi faizlerini sıfırlayacağız’

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA, AKSARAY’DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, beraberindeki bölge milletvekilleri ile Aksaray'da çeşitli temaslar gerçekleştirdi. İl Başkanı Ali Abbas Ertürk ve il yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı ziyaretlerde son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılar konuşuldu.
Aksaray’daki yeni parti teşkilat binalarının açılışlarına katılmak üzere geldiği Aksaray’da temaslarına esnaf ziyaretleri ile başlayan Ağbaba, daha sonra CHP İl Başkanlığında partililerle bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zorlu bir süreçten geçtiğini söyledi. İktidar medyasının ve taraftarlarının ülkenin gündemini çeşitli konularla değiştirmeye çalıştığını savunan Ağbaba, şöyle konuştu: "20 Aralık gecesi Türkiye ekonomi kumpasıyla karşı karşıya kaldı. O gece Türkiye'yi yönetenler, fakire fukaraya kumpas kurdular. 20 Aralık'taki kur müdahalesinin nasıl bir kumpas olduğunu hepimizin görmesi gerekiyor. Bu modelin nasıl bir tezgâha dönüştüğünü, milletin nasıl çarpıldığını hepimizin bilmesi gerekiyor. Kur garantili mevduat açıklamasından sonra dolar kuru 18,40'tan 11 liraya kadar düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurun üzerindeki köpüğü bir günde kaldırdığını söylüyor. İktidar yetkilileri doların 18 lira kritik eşiği geçince müdahale ettiğini söylüyor. Peki madem müdahale edecektiniz neden 18,40'ı beklediniz. Neden Türkiye'nin, fakirin ve fukaranın yoksullaşmasını sağladınız."

‘ESNAF BAKANLIĞINI KURACAĞIZ’
Türkiye'nin büyük bir manipülasyonla karşı karşıya kaldığını öne süren ve ülkenin bazı yerlerinde 20 Aralık'tan beri davul zurna çalındığını dile getiren Ağbaba, şunları ifade etti: "Biz iktidarımızda yandaşlara, müteahhitlere, dolar zenginlerine ve saray eşrafına sunulan hazine garantili düzene son vereceğiz. Esnafımızın bankalara olan kredi faizlerini sıfırlayacağız. Esnaflarımızın pandemi nedeniyle kapalı olduğu dönemdeki fatura borçlarını sileceğiz. Esnaf Bakanlığını hızlıca kuracağız. Traktörü elinden alınan ve tarlasına haciz gelen çiftçimizin kooperatiflere ve bankalara olan borcunun faizini sileceğiz. Tüm dolar garantili ihalelere son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Memurları yoksulluk sınırı altındaki maaşlara mahkum etmeyeceğiz."


AĞBABA, SARATLI MİTİNGİNDE HALKA SESLENDİ
Ağbaba, Saratlı beldesinde partisinin belde teşkilat binasının açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin adete yıkımla ve felaketle karşı karşıya olduğunu iddia etti. Türkiye’nin üretimden koparıldığını savunan Ağbaba, şöyle konuştu: "Ülkemiz üretim yapamaz hale geldi. Bir ülke eğer üretim yapamıyorsa ve kendi ürettiği kendine yetmiyorsa bilin ki esas o ülkede beka sorunu vardır. Üretimden kopmuş bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Geldiğimiz gün çiftçimizin kredi faizlerini silmek bizim boynumuzun borcu. Bunu hemen yapacağız. Eğer çiftçi tekrar üretime dönsün diyorsak bunu yapacağız. Çiftçiye destek olacağız. Çiftçilerimizi ve hayvancılıkla uğraşan insanlarımızı tekrar ayağa kaldıracağız."
Ağbaba, yönetime geldiklerinde ilk iş olarak siyasi etik yasasını çıkaracaklarını belirterek, hiç kimsenin siyasetten ve bürokrasiden zenginleşemeyeceğini ifade etti. Zenginleşenlerden de hesap soracaklarını belirten Ağbaba, "Bu memlekette fakir, fukara aç yatarken siyasetten zenginleşenlerden hukuk önünde hesap soracağız. Fakir, fukarayı yok ettiler. Sadece doların düşmesiyle övünüyorlar. Mazotun, yemin, gübrenin, etin, unun, ilacın ve temel gıda ürünlerinin fiyatı düştü mü, düşmedi" diye konuştu.

‘BU TOPRAKLARDA BARIŞI
SAVUNAN İNSANLARIN YETİŞECEK’
Ağbaba, Anadolu topraklarında düşmanlığın, nefretin ve savaşın yeşermeyeceğini, bu topraklarda barışı ve hoş görüyü savunan insanların yetiştiğini belirterek, şunları kaydetti:"Herkesle konuşabilen, toplumun etnik kesiminden, mezhebinden ve inancından dolayı hor görmeyen birini getireceğiz. Ailesinde kirli el sıkmamış ve pisliğe bulaşmamış birisini getireceğiz. Bu memleketin başına bürokrasi deneyimi olan ve boğazından haram lokma geçmemiş tekrar dünyayla konuşabilen birisini başa getireceğiz. Bu, memleketimize bizim namus ve şeref borcumuzdur. Fakirin, fukaranın, üreticinin sesinin çıktığı bir düzene hep beraber kavuşacağız."
Konuşmanın ardından Ağbaba ve beraberindekiler, partisinin Saratlı ve Demirci beldesindeki teşkilat binasının açılışını yaptı. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı