Ev ekonomisine katkı için üretiyor

Ev ekonomisine  katkı için üretiyor

Aksaray merkeze bağlı Ağzıkarahan köyünde yaşayan Hatice Akpınar, ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yetiştirdikleri sebze, meyveleri Büyükbölcek Mahallesinde satışa çıkarıyor.
Aksaray sokaklarında 15 yıllık kadın esnaf olan Akpınar, “Köyümde 10 dönüm bahçem var. Bahçemizde eşim ile beraber her türlü meyve ile sebzeyi yetiştiriyorum. Benim için burası bir yaşam biçimi haline geldi. Yaklaşık 4 ay boyunca bahçemdeki ürünleri her sabah taze taze toplayıp burada satıyorum. Evde durmaktansa buraya gelip bir uğraş içinde olmak istedim” dedi.
Bu yıl en çok domates sattığını dile getiren Akpınar, “Domates üretimimiz iyi olduğu için uygun fiyata verdik ve bu yaz en çok domates satışımız oldu. Şimdi kış sezonuna girdik. Patates fiyatlarımız yine uygun fakat sarımsak fiyatları biraz yüksek” ifadesini kullandı.
“Köyde yaşayıp üretim yapmıyorlar”
Akpınar, “Sosyal bir güvencemiz olmadığı halde kendi ürettiğimiz ürünleri getirip satarak geçim mücadelemizi sürdürüyoruz. Bir insanın kendi üretmesiyle elde ettiği bereketi başka hiçbir şeyde bulamazsınız. Şehirde üreten de kalmadı. Aksaray’da eskiden her yer bahçeydi. Köyde yaşayan insanlarımız sebze ve meyveyi kendisi üretirdi. Şimdi ise her tarafımız yüksek yüksek bina doldu ve şehirde üretim çok azaldı. Bende ürettiğim ürünleri şehirde yaşayanlara satıyorum. Bunun yanında köylerde yaşayan birçok kişide hiçbir şey üretmeden her şeyi şehirden hazır alıp götürüyor. Artık her şey çok değişti” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı