Evde egzersiz stresi azaltıyor

Evde egzersiz  stresi azaltıyor

Aksaray Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Ünlü, yeni tip korona virüs (KOVİD-19) salgını nedeniyle evde kalan vatandaşların yüksek seviyede ciddi egzersizlerden kaçınması gerektiğini belirterek, "İmmün sistemin zorlanmaması gerekiyor, vatandaşlar kardiyo egzersizleri yerine kuvvet egzersizleri yapabilir." dedi.
Ünlü, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumların, korona virüse (KOVİD-19) karşı ülke genelinde etkin mücadele yürütmek amacıyla vatandaşlara "evde kal" çağrısı yaptığını söyledi. Bu çağrının ardından evde daha fazla zaman geçirmeye başlayan vatandaşların spor salonlarının da kapanmasının ardından evde egzersizler yaptığını vücut için zararlı bazı yanlış uygulamalara yönelebildiklerini belirtti.
HAFİF VE ORTA ŞİDDETTE EGZERSİZ YAPILMASI GEREKİYOR
Vücut için olumsuz sonuçlar doğurabilecek egzersizlerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Ünlü, şöyle konuştu: "Hafif ve orta şiddette egzersiz yapılması gerekiyor. Evlerindeki vatandaşlarımız, kendi vücut ağırlıkları ile statik kuvvet çalışmaları yapabilir. Bunun yanında evlerinde basit jimnastik aletleri, koşu bandı ve bisiklet gibi aletlerle de egzersizlerine devam edebilirler. Bu dönemde yapılacak yüksek ciddi egzersizler immün sistemi zorlar. Bu sebepten dolayı da hafif ve orta şiddette egzersiz yapılabilir. Kardiyo egzersizlerinden ziyade kuvvet egzersizleri ev ortamında daha rahat bir şekilde yapılabilir."
MÜZİK EŞLİĞİNDE DANS ETMEK
ETKİLİ BİR EGZERSİZ ŞEKLİ
Ünlü, statik kuvvet çalışmasında kasın uzunluğunda bir değişimin olmadığını sadece geriliminde olan değişimle üretilen kuvvet olduğunu anlattı.
Evde egzersiz yapıldığında kaslarda hacimsel olarak bir büyümenin olmayacağını belirten Ünlü, "Kardiyo çalışmalarını evimizde koşu bantları bisiklet gibi aletlerle yapabilmekteyiz ancak evimizde bu aletlerin olmaması durumunda kendi kendine koşu dediğimiz bulunduğumuz yerde dizleri karını çekerek ve kollarında birlikte hareket ettiği koşular yapılabilir ve ip atlamak gibi basit yöntemleri kullanabiliriz. Ayrıca evimizde klasik ama en etkili egzersiz uygulamalarından olan şınav, mekik ve squat gibi egzersizleri yapabiliriz. Müzik eşliğinde dans etmeninde evde yapılabilecek etkili bir egzersiz şekli olarak görüyoruz." diye konuştu.
STRES, KAYGI, DEPRESYON VE
ÖFKE GİBİ SORUNLARI AZALTIYOR
Salgınının vatandaşlarda, yüksek düzeyde stres, kaygı, endişe, korku ve panik gibi psikolojik açıdan olumsuzluklarının yansıdığını anlattı.
Düzenli olarak yapılan egzersizin, yaşam kalitesini, öz güveni, motivasyonu artırdığını aktaran Ünlü, şunları kaydetti: "Stres, kaygı, depresyon ve öfke gibi sorunları da azalttığı bilinmektedir. Egzersiz, kaslarda strese neden olan gerilimi azaltmada etkili bir yoldur. Bir yandan bireyleri sakinleştirirken diğer yandan kaygıyı azaltmakta ve duygusal gerilimi ortadan kaldırmaktadır. Başka bir ifade ile düzenli egzersiz bireylerde mutluluğu artırmakta, mutsuzluğu, karamsarlığı ve gerginliği de azaltmaktadır. Ayrıca egzersiz yapmak daha iyi düşünmeyi, bakış açılarını geliştirmeyi ve çözümler üretebilmeyi de sağlamaktadır. Dolayısıyla Korona virüsü salgını ile mücadele ettiğimiz bu dönemde egzersiz alışkanlığımızı kaybetmememiz, süreci psikolojik açıdan sağlıklı bir şekilde atlatabilmemiz için önemlidir."
EGZERSİZ, KASLARDA STRESE NEDEN OLAN
GERİLİMİ AZALTMADA ETKİLİ BİR YOLDUR
Arş. Gör. Metin Yüceant’ da hem kendi sağlığımız hem de toplum sağlığı için daha çok evde zaman geçirdiğimiz bu sürecin, hareketsiz yaşamı da beraberinde getirdiğini belirtti. Özellikle egzersiz alışkanlığı olan bireylerin, değişen bu yaşam koşullarına adapte olma sürecinde psikolojik olarak olumsuz yönde etkilendiğini belirten Yüceant, “Korona virüsü salgınının vatandaşlara, yüksek düzeyde stres, kaygı, endişe, korku ve panik gibi psikolojik açıdan olumsuz yansıdığından bahsetti. Düzenli olarak yapılan egzersizin, yaşam kalitesini, öz güveni, motivasyonu artırdığı; stres, kaygı, depresyon ve öfke gibi sorunları da azalttığı bilinmektedir. Egzersiz, kaslarda strese neden olan gerilimi azaltmada etkili bir yoldur. Bir yandan bireyleri sakinleştirirken diğer yandan kaygıyı azaltmakta ve duygusal gerilimi ortadan kaldırmaktadır. Başka bir ifade ile düzenli egzersiz bireylerde mutluluğu artırmakta; mutsuzluğu, karamsarlığı ve gerginliği de azaltmaktadır. Ayrıca egzersiz yapmak daha iyi düşünmeyi, bakış açılarını geliştirmeyi ve çözümler üretebilmeyi de sağlamaktadır. Dolayısıyla Korona virüsü salgını ile mücadele ettiğimiz bu dönemde egzersiz alışkanlığımızı kaybetmememiz, süreci psikolojik açıdan sağlıklı bir şekilde atlatılabilmemiz için önemlidir.” Dedi. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı