Fastfood’un geleneksel adresi

Fastfood’un geleneksel adresi

Türk damak tadının önemli yemeklerinden olan çiğ köfte, son yıllarda Geleneksel bir yiyeceğin fastfood hali olduğu için çok seviliyor.
Kültür ParkSite AVM’de ‘Çikolata Aşkı’ işletmesinin bünyesinde Aksaraylılarla buluşan
‘çiğköftem’ markası Aksaray’ın vazgeçilmez lezzeti haline geldi. Çiğ köftenin çok eskilere dayanan bir geçmişi var. Çiğ köfte özellikte en fazla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki şehirlerde yapılıyor. Fakat çiğ köfte hemen hemen her damak tadına hitap ettiği için kısa sürede Türkiye ve dünyada oldukça beğenilen yiyeceklerin arasında yer aldı. Namı ve lezzeti dünyaya yayılan çiğ köfteye rağbet gün geçtikçe artıyor. İnsanlar hem ucuz hem de lezzetli bulduğu için çiğ köfteyi tercih ediyor. Çiğköfte, kolay ve ulaşılabilir olmasından dolayı da özellikle öğrenciler tarafından çok fazla tüketiliyor. Çiğ köftenin müptelası olup yemeden duramayan insanlarda bulunuyor.
TÜRK MİLLETİ'NİN DAMAK
ZEVKİNE HİTAP EDİYOR
Çiğköftem işletmesinde çalışan İbrahim Kaya, çiğ köftenin geleneksel bir yiyeceğin fastfood hali olduğu için çok sevildiğini belirtti. Kaya, “Halkımızın daha önceleri bu kadar çiğ köfte sevdiğini bilmiyorduk. İşletmemiz açılalı 6 yıl oldu. Gerçekten büyük bir ilgi var buna öğrencilerinde katkısı bir hayli fazla. Bizim köftemizin hoş koku ve lezzet farkı var. Bulgur, sağlıklı koşullarda saklandığı sürece çiğ köfte sağlığı tehdit etmez. Çiğ köfte içerisine konulan her şey tamamen organiktir. Kimsenin sağlığını tehdit edecek unsur bulunmuyor. Çiğ köftenin diğer gıdalara göre en büyük avantajı bu. Çiğ köfte, Türk Milleti'nin damak zevkine hitap eden bir yiyecek. Halkımız baharattan ve bulgurdan kopamıyor. Çiğ köfteyi hazırlaması ve sunması da çok kolay. Hijyen açısından da bizi zor durumda bırakmıyor. Bizim firmamızın özelliği, her gün köftesinin bulunduğu ilde taze olarak yapılması, her ilde imalathane var her gün sabah taze olarak yapılır içindeki baharatlar İstanbul’da ki merkezden hazır halde geliyor. Buradan köftelik düğ alınır akşamdan ıslatılır baharatlar karıştırılır ve hazır hale getirilir" dedi.
FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR
Öte yandan etsiz çiğ köftenin faydalarından bahseden Kaya, “Faydaları saymakla bitmiyor. Çiğ köfte her derde deva konumunda. Etsiz çiğköfte içerisinde yer alan kırmızıbiberde bulunan E ve C vitaminleri kötü kolesterolü düşürmede etkili.  Bunun yanı sıra yine çiğ köfte içerisinde bulunan ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor. Etsiz çiğ köfte içerisindeki ceviz, antioksidan savunmada önemli olan bir takım enzimlerde zorunlu kof aktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor. Cevizdeki larginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri de mevcut. çiğ köfte içindeki bulgurda da, kan şekeri düzeyinde çok fazla dalgalanmalara neden olmaz ve kalp-damar sağlığını koruyucu etkisi var. Bulgurun içerdiği folik asit, anne karnındaki bebeğin zekâ gelişimi üzerinde etkili. Kırmızıbiber, nefes yollarını açıyor. Bronşit ve grip gibi hastalıklarda da faydalı. Şeker hastalarına da iyi geliyor” diye konuştu.
ÖĞRENCİLERİN VAZGEÇİLMEZ ADRESİ
İşlerin yoğunlunun dönemlere göre değiştiğini vurgulayan Kaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Yaz tatillerinde gurbetçilerin gelmesiyle artış oluyor, gurbetçiler gittiğinde okulların açılmasına kadar ki dönemde bir düşme yaşanıyor ancak okullar açıldığında yine güzel bir hareketlilik oluyor. Okullar açılınca öğrencilerin gelmesiyle işlerimizde artış oluyor. Çiğköfte geleneksel bir yiyeceğin fastfood hali olduğu için çok seviliyor. İşin içine bir de çiğköftem markasının lezzeti girince çok tercih edilen bir yiyecek haline geliyor.”
Çiğ köftenin yanında verilen garnitürlerin mevsime göre değişiklik gösterdiğini dile getiren Kaya, “Yaz sebzeleri olarak maydanoz, nane, domates ve taze salatalık var. Müşterilerimizin isteği üzerine normalde kış garnitürü olan turşuyu yazında kullanmaya başladık, taze salatalık yerine turşunun daha çok yakıştığını düşündüler. Kışın ise maydanoz, nane, domates ve turşunun yanına, yeşil soğan ve turp da dâhil ediliyor“ dedi. Haber-Foto: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı