Fidan satışları esnafın yüzünü güldürdü

Fidan satışları esnafın  yüzünü güldürdü

FİDAN SATIŞLARINDA HAREKETLİLİK YAŞANIYOR

Aksaray’da fidan satışı yapılan yerlerde hareketlilik yaşanıyor.
Yeşil Aksaray peyzaj yetkilisi Ahmet Bülbül, “Vatandaşlarımızın bu dönemde açık köklü meyve ağaçların dikilmesini geciktirmeden toprakla buluşturmasını tavsiye ediyoruz. Bunun yanında süs bitkisi ve çam ağaçlarına da yoğun talep var. Bizde müşterilerimize mavi servi ile melez serviyi öneriyoruz. Bu ağaçlar toprak yapısına uygun olduğu için daha çabuk tutuyor ve daha hızlı büyüyor. Bu yıl meyve ağaçlarının fiyatı 20 ile 250 TL arasında, çam çeşitleri ise 25 ile 100 TL arasında değişiyor. Bu yıl fiyatlar ciddi oranda arttı. Bunun sebebi ise yurt dışından da ciddi talep var. Aksaray’da ise vatandaşların virüs nedeni ile bahçe ve müstakil eve yönelmesi işlerimizi geçen yıla oranla yüzde yüz artırdı. Bu da fidan satan esnaflarımızın yüzünü güldürdü” dedi.
Fidan dikecek müşterilerine uyarılarda bulunan Bülbül; “Aksaray'ın toprak yapısına en uygun çam fidanı mavi servi ile melez servi cinsidir. Bu fidan daha çabuk tutup büyümektedir. Diğer çam çeşitleri daha geç tutmakta ve büyümektedir. Vatandaşlarımızın fidan alırken aşılı olmalarına dikkat etmesi ve aşılı olan fidanları almalarını öneriyoruz “diye konuştu.
‘DİKİMDE HATA YAPMAK
 BÜYÜK PROBLEM’
Meyve bahçesi oluşturmak isteyen vatandaşlara seslenen Ahmet Bülbül, en önemli aşamanın fidan dikimi evresi olduğunu, fidan dikiminde yapılacak hataların büyük kayıplara yol açacağını ifade etti. Bülbül, “Fidanın taşınması, dikim zamanı, dikim budaması ve fidan dikimi sırasında dikkat edilecek noktalar vardır. Çiftçilerimiz fidanlarını alırken görerek alması uygun olacaktır. Eğer fidan alınan yer uzak bir yerse fidanı götürürken çok dikkat edilmelidir. Alınan fidanların köklerinin kurumaması için kök kısımları iyice sarılmalı, rüzgâr ve güneşe karşı sıkıca korunmalıdır. Dikilecek yere getirilen fidanlar hemen dikilmeyecekse hendekleme yapılmalı, kesinlikle güneşe maruz bırakılmamalıdır. Dikim esnasında fidanlar açıkta bekletilmemeli, hendekledikleri yerden alındıktan sonra hemen dikilmesine özen gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.
‘CAN SUYU ÇOK ÖNEMLİ’
Son olarak fidan dikilmesi konusunda vatandaşın dikkat etmesi gereken hususlardan bahseden Bülbül, sözlerine son verirken şu tavsiyelerde bulundu:"Toprak gübrelenir, sürülür ve mümkünse nehir ve ocak kumu eklenir. İşlenmiş toprağa en az 60 cm derinlikte bir çukur kazılır. İşlenmemiş toprakta üst tarafın toprağı alt tarafı, alt tarafın toprağı da üst tarafını doldurmalıdır. Çukur dipleri köklerin beslenebilmesi ve yayıla bilmesi için kabartılır ve sulanır. Sağlam bir dikim için tüplü fidanlar tercih edilmeli, çukura yerleştirmeden hemen önce kökünün toprağını dağıtmadan naylonu çıkarılarak çukura nazikçe yerleştirilmelidir. Fidanın dik durmasını sağlayarak kökleri hava almayacak şekilde etrafı toprakla doldurulmalıdır. Toprak hiç hava almayacak şekilde sıkıştırıldıktan sonra fidan çevresine 10-15 cm derinliğinde 80-100 cm çapında sulama çanağı hazırlanmalıdır. Son olarak da can suyu adı verilen fidanın ilk suyu verilmeli” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı