​Fidancılar bahara hazırlanıyor

​Fidancılar bahara hazırlanıyor


Fidan dikme mevsiminin yaklaşması ile birlikte Aksaray'da fidan satışı yapılan yerlerde hazırlıklara başladı.
Reyhan Peyzaj yetkilisi Lokman Düz sektör hakkında bilgiler verdi.


Fidan dikme mevsiminin yaklaşması ile birlikte Aksaray'da fidan satışı yapılan yerlerde hazırlıklara başladı.
Reyhan Peyzaj yetkilisi Lokman Düz sektör hakkında bilgiler verdi.
Baharla işlerin açıldığını aktaran Düz " Şehrimizde genel olarak kayısı, elma, kiraz ,erik,şeftali ile son yılarda değişik türlerde başladı. Bunlar ise fındık ,innap ve hurma da isteyenler oluyor ve bide bu ağaçlarında getiriyoruz. Çam ağaçlarından ise şehrimizin yapısına uygun olan mavi selvi, levhandı, çok tercih ediliyor. Bunun dışında yeni türler fıstık çamı, karaçamı da dikip deniyoruz. Fiyatlar türlere ve boylara göre değişiyor. İşletmemizde 5 liradan 2 bin liraya kadar ağaç var. Aksaray'ın bu yıl daha çok yeşillenmesini istiyoruz. Şu an çam fidanlarının tamamı elimizde mevcut. Meyve fidanları ise 15-20 gün sonra gelmeye başlayacak. ”dedi.
FİDAN ALIRKEN TOPRAĞA UYGUN OLMALI
Fidan dikeceklere uyarılarda bulunan Düz ; fidan alırken toprak yapısına uygun olması gerektiğine vurgulayarak şu ifadelere yer verdi: “Aksaray'ın toprak yapısına en uygun çam fidanı mavi servi cinsidir. Bu fidan daha çabuk tutuyor ve büyüyor. Diğer çam çeşitleri daha meşakkatli tutuyor ve büyüyor. Fidan alırken vatandaşlarımız aşılı olmalarına dikkat etmeli ve fidanı aşılı almalılar. Fidanların fiyatları ise 10-45 lira arasında civarında değişiyor.”
DİKİMDE HATA YAPMAK BÜYÜK PROBLEM
Meyve bahçesi oluşturmak isteyen vatandaşlara seslenen Düz, en önemli aşamanın fidan dikimi evresi olduğunu, fidan dikiminde yapılacak hataların büyük kayıplara yol açacağını ifade etti. Düz, “Fidanın taşınması, dikim zamanı, dikim budaması ve fidan dikimi sırasında dikkat edilecek noktalar vardır. Çiftçilerimiz fidanlarını alırken toprakta gömüde olmasını ve fidanları görerek alması uygun olacaktır. Eğer fidan alınan yer uzak bir yerse fidanı götürürken çok dikkat edilmelidir. Alınan fidanların köklerinin kurumaması için kök kısımları iyice sarılmalı, rüzgar ve güneşe karşı sıkıca korunmalıdır. Dikilecek yere getirilen fidanlar hemen dikilmeyecekse hendekleme yapılmalı, kesinlikle güneşe maruz bırakılmamalıdır. Dikim esnasında fidanlar açıkta bekletilmemeli, hendekledikleri yerden alındıktan sonra hemen dikilmesine özen gösterilmelidir” diye konuştu.
CAN SULU ÇOK ÖNEMLİ
Son olarak fidan dikilmesi konusunda vatandaşın dikkat etmesi gereken hususlardan bahseden Düz, sözlerine son verirken şu tavsiyelerde bulundu:"Toprak gübrelenir, sürülür ve mümkünse nehir ve ocak kumu eklenir. Dikilecek çukurlar hazırlanır. İşlenmiş toprağa en az 60 cm derinlikte bir çukur kazılır. İşlenmemiş toprakta üst tarafın toprağı alt tarafı, alt tarafın toprağı da üst tarafını doldurmalıdır. Çukur dipleri köklerin beslenebilmesi ve yayıla bilmesi için kabartılır ve sulanır. Sağlam bir dikim için tüplü fidanlar tercih edilmeli, çukura yerleştirmeden hemen önce kökünün toprağını dağıtmadan naylonu çıkarılarak çukura nazikçe yerleştirilmelidir. Fidanın dik durmasını sağlayarak kökleri hava almayacak şekilde etrafı toprakla doldurulmalıdır. Toprak hiç hava almayacak şekilde sıkıştırıldıktan sonra fidan çevresine 10-15 cm derinliğinde 80-100 cm çapında sulama çanağı hazırlanmalıdır. Son olarak ta can suyu adı verilen fidanın ilk suyu verilmeli."diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon