Fidanlar malçlama yöntemiyle yeşillenecek

Fidanlar malçlama yöntemiyle yeşillenecek

Aksaray Orman İşletme Müdürlüğü ve Hicip Ağaçlandırma Projesi Platformu öncülüğünde Türkiye’de ilk kez uygulanan malçlama tekniği ile fidan dikim uygulaması gerçekleştirildi. Önceki ağaçlandırma sahasındaki dikilen fidanların kuruması üzerine bu kez 'malçlama yöntemiyle'  150 bin fidan toprakla buluşuyor. Bu kapsamda dikilen fidanların etrafı naylon ile çevrildi.

Orman varlığı yönünden Türkiye'nin en fakir illeri arasında yer alan, yüz ölçümüne göre yüzde 3 orman varlığına sahip olan Aksaray’da, Kılıçaslan Tepesi’ne 150 bin fidan dikiliyor.

 

‘EL ELE VERİP AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATTIK’

Aksaray’ın en az yağış alan illerden bir tanesi olduğunu dile getiren Vali Aydoğdu, “Ağaçlandırma platformu üyeleri, 150 kilometrelik bir alanda ağaçlandırma faaliyetlerine başladı. Malçlama yöntemi sayesinde dikilen fidanlarımız nemli kalıyor. Dikilen fidanlar da yüzde 95 oranında başarı elde edilmiş bir uygulamayı hayata geçiriyoruz” dedi.

 ‘YEŞİL AKSARAY İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Belediye Başkanı Dinçer, Aksaray’da ağaçlandırma konusunda Türkiye’ye emsal oluşturacak bir projeye imza atıldığını söyledi. Şehrin Tuz Gölü Havzası içerisinde en az yağış alan bölgeler arasında yer aldığını ifade eden Dinçer, “Durum böyle olunca suyu daha verimli kullanarak yeşil alan varlığımızı arttırmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bu teknik ile de ağaçlandırma çalışmalarımıza yeni bir yöntem kazandırıldı. Malçlama tekniği ile fidanları toprakla buluşturduk. Hedefimiz, Aksaray’ı yeşil kimliğine tekrardan kazandırmak” dedi.

Aksaray Orman İşletme Müdürü Abidder Yurtman, bu tekniğin Türkiye’de ilk kez ağaç dikiminde uygulandığını ifade etti. Malç tekniğinin çilek gibi sebze üretiminde kullanılıp verim alındığını belirten Abidder Yurtman, malç tekniği ile fidan dikim denemelerinin başarılı olduğunu söyleyerek uygulamaya koyduklarını kaydetti. Yurtman, Aksaray ağaçlandırma sahalarının her geçen yıl arttığını da söyledi.

 

DENEME FİDAN DİKİMİNDE YÜZDE 90 ORANINDA BAŞARI

Yeni dikilen fidanların kurumaması için bu yöntemi tercih ettiklerini ifade eden Aksaray Orman İşletme Şefi Musa Bozkurt ise şöyle konuştu: “Şehrimizde geçtiğimiz yıllarda ağaçlandırma sahalarımızda diktiğimiz fidanların kuruduğunu tespit ettik. Şehrimiz de asıl sıkıntı topraktaki nemin tamamen kaybolması sonucu fidanlarımız hayatlarını devam ettiremiyor ve kuruyordu. Geçtiğimiz yıl denediğimiz çilek dikiminde kullandığımız malçlama uygulamasını fidan dikiminde denedik. Sonbaharda yaptığımız uygulamadan çok başarılı bir sonuç aldık. Bu teknik sayesinde fidanların dip kısmı sürekli nemli kaldığı için kurumadı. Yaklaşık yüzde 90 oranında bir başarı elde ettik. Naylon sermediğimiz fidanlarımızın ise tamamen kuruduğunu gördük. Bunun sonucunda çalışmalarımızı genişletmek istedik ve şehrimizdeki ağaçlandırma platformuna bu durumu yerinde gösterdik. Onlarda 150 kilometrelik ücretsiz poşet desteği verdi. Sivil devlet işbirliği ile bu çalışmalarımız bugün bu konuma geldi.”

Düzenlenen törene Vali Hamza Aydoğdu, Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Orman İşletme Müdürü Abidder Yurtman ile ağaçlandırma platformunun üyeleri katıldı. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası