Fırıncıların zorlu Ramazan mesaisi

Fırıncıların zorlu  Ramazan mesaisi

GÜMÜŞSOY:RAMAZAN BEREKET VE HUZUR GETİRİYOR. KOŞULLAR NE KADAR ZOR OLURSA OLSUN RAMAZAN’IN TADI HER ŞEYİN ÖNÜNE GEÇİYOR’

Uzun yıllardır Ukrayna’da yaşamını sürdüren Gümüşsoy ailesi, ülkede çıkan savaş sebebiyle kepenklerini indirip memleketinin yolunu tuttu. Onur fırıncılık olarak Türkiye’de mesaisine devam eden aile, Ramazan ayında fırın sıcağına rağmen fırıncılık mesleğiyle Aksaray’da hizmet vermeye devam ediyor.

Yaklaşık 40 yıl önce kırsal kesimden kent yaşamına geçen Aksaraylı Rahim Gümüşsoy ve ailesi, Türkiye’de 17 yıl önce açtıkları fırın ile Aksaray’da ‘Onur Fırıncılık’ olarak, Ukrayna’da açtıkları pastane ile de ‘Onur Bakery’ olarak hizmet veriyor.

 

 

SICAĞIN ALNINDA GEÇEN BİR MESAİ

Fırıncılık mesleğinde yıllardır mesai harcayan ve bu mesleğin oldukça hassas olduğunu kaydeden aile, fırıncılığın ekstra özen, dikkat, hijyen ve kalite istediğini bildirdi. Şartlar gereği sıcakla iç içe çalışılan bir ortamın olduğunu, bu ortamda çalışmanın Ramazan dolayısıyla daha da zorlu olduğundan bahseden Gümüşsoy, Ramazan berekettir diyerek tüm zorluklara rağmen hizmete devam ettiklerini söyledi.

Esnaf Gümüşsoy, “Bizler Onur fırıncılık olarak son derece hassasız bu konuda. İmkânlar dâhilinde vatandaşımıza kaliteli, katkısız ve temiz gıda sunmaya özen gösteriyoruz. Aldığımız undan yaktığımız odunun cinsine kadar bu işte her şey çok önemli. Ne kadar kaliteli malzeme kullanırsanız o kadar lezzetli ve sağlıklı ürün çıkarırsınız. Burada yaptığımız imalattaki gayemiz bu. Katkı maddesi kullanmadan kaliteli ürün çıkarmaya özen gösteriyoruz. Ülkemizde ekmek olmazsa olmaz bir gıda sonuçta. Sofralarımızın baş tacı…” dedi.

‘RAMAZAN AYI DAHA İYİ HİZMET VERMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ BİR AYDIR’

Fırıncılığın Ramazan ayında daha zorlayıcı olduğunu fakat bunun pek de sıkıntı yaratmadığını çünkü sabrının Allah tarafından verileceğinin bilincinde olarak çalıştıklarından bahseden aile, Ramazan ayının bolluk ayı olduğunu dile getirdi. Aile, “Yeter ki insan gayret etsin. Emeksiz tersiz, çalışılmaz zaten. Bizde zorlu şartlara rağmen emek veriyor, ter döküyoruz. Elbette Allah sabrını veriyor. Sabır olmasa çok zor… İçerde pişirilen ekmeğin kokusu, buharı, odunun kokusu boş mideye oturduğu zaman spazm yaratıyor. Yani bu da çalışma potansiyelini sıkıntıya sokuyor. Bizler bu yüzden çalışma şartlarımızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Mesela 10 kişi çalışıyorsak Ramazan’a özel 5 kişi daha çalıştırıyoruz. Yarı zamanlı çalışma saatleri ayarlıyoruz. Mevcut durumdaki zorlukları kolaylaştırmaya gayret ediyoruz.

Ramazan ayı bizim halka daha iyi hizmet vermeye çalıştığımız bir aydır. Bizler için hem Ramazan ayı hem fırıncılık mesleği kutsaldır. Bir tarafta 12 ayda bir ay gelen özlemle beklediğimiz Ramazan ayı diğer tarafta yıllardır emek verdiğimiz fırıncılık mesleği. İkisi bir araya gelince bizim için çalışmak ekstra keyifli oluyor. Mesleğimiz zor, şartlarımız sıkıntılı, tatilimiz ya da gece-gündüz kavramımız yok ama biz bu işi gönülden yapıyoruz. Verebileceğimiz hizmetin en iyisini vermeye çalışıyoruz. Gösterdiğimiz bu özen Ramazan’ın bereketiyle de doğru orantılı bir biçimde artıyor. Ekmeklerimizi vaktinde yetiştirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızı bekletmek istemiyoruz. Bu yüzden mesaimiz erken saatlerde başlıyor” şeklinde konuştu.

 

 

KAVURUCU SICAKLARDA BİTMEK BİLMEYEN MESAİ

Gecenin gündüze katılarak çalışıldığı fırıncılık mesleği çalışanları, hayli zorluklara rağmen vatandaşlara gıda üretmeye devam ediyor. Hummalı bir çalışma ortamının söz konusu olduğu meslekteki önemli ayrıntıları anlatan Gümüşsoy ailesi şu şekilde konuştu: “Tartı ve terazide, ürün kalitesinde insanlara karşı bir sorumluluğumuz var. Bizler bunu en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu işi yapan birçok insan var fakat önemli olan istikrarlı bir şekilde, kaliteyi bozmadan devam edebilmek.

Gecenin bir vaktinde, herkes yatağında uykuya dalarken biz mesaiye başlıyoruz. İşin hem mali boyutu hem de manevi boyutu da oldukça zorlu. Mesela hafta sonu tatilimiz, resmî tatilimiz, bayramımız yahut cenazemiz yok bizim. Çünkü 7/24 çalışma temposu içerisindeyiz. Yaz sezonlarında insanlar genelde tatil yaparlar, fakat bir fırıncının yaz mesaisi şöyle geçer: Gece 11-12 gibi dükkâna gelinir. Un eleme, hamur yoğurma, mayalanma, dinlendirme gibi pek çok aşaması olan ekmek imalatı süreci geceden sabaha kadar devam eder. Öncelikle hamur kazanında hamur yoğurulur. Daha sonra hamurlar kesilip şekillendirilir. Ocak yakılır ve pişirici ekmekleri pişirmeye başlar. Yaklaşık 4 buçuk saat içerisinde bir ekmek çeşidi ortaya çıkar. Her çeşitten ekmek vatandaşların kahvaltı sofraları için günün erken saatlerinde raflarda yerini almak zorundadır… Ama yine de bizler bu mesleğe gönül verdik ve burada ailecek bir arada bulunmanın keyfini yaşıyoruz.”

 

 

'UKRAYNA'DA FIRINIMIZI KAPATMAK ZORUNDA KALDIK'

2018 yılında yatırım amacıyla Ukrayna’da fırıncılık üzerine pastane açtıklarını belirten fırın ustası Rahmi Gümüşsoy işletmelerini kapatıp Türkiye’ye nasıl kesin dönüş yaptıklarını şöyle anlattı: “Ukrayna’da 4 yıl önce fırın üzerine yatırım amaçlı bir pastane açmıştık. Orada ‘Onur Bakery’ olarak Türk ismimizi duyuracak biçimde hizmet veriyorduk. Son derece kaliteli ve temiz bir işletmemiz vardı. Fakat savaş nedeniyle dükkânımızı bir ay önce kapatarak ülkemize dönüş yaptık. Bizim bulunduğumuz şehir bombalanan tehlikeli bölgelere 180-200 kilometre mesafedeydi. Bizim yaşadığımız bölgede 700 Türk vardı. Neredeyse hemen hemen hepsi işletmesini kapatıp ülkemize döndü. Canımızdan endişe ettik doğal olarak ve maalesef dönüş yapmak zorunda kaldık. Ukrayna’nın kendi insanlarından bile 5 milyonu Polonya sınırına geçti. 5 milyon insan da Polonya sınırına yakın, ülkeden çıkmak için hazırlanıyor. Onlarda korkuyorlar. Oradaki arkadaşlarımızla her gün telefon konuşması yapıyorum. Durumu merak ediyorum. Savaş sona erer sıkıntılı süreçler atlatılırsa işletmemizi tekrar açmayı düşünüyoruz. Foto-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası