GETSAM, geleneksel sanatları yaşatıyor

GETSAM, geleneksel  sanatları yaşatıyor


Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Geleneksel Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GETSAM) tarafından düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Sanayi-i Nefise Sohbetlerinin yedincisi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirildi.


Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Geleneksel Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GETSAM) tarafından düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Sanayi-i Nefise Sohbetlerinin yedincisi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirildi.
 
Programın açılışında konuşan GETSAM Müdürü Öğretim Görevlisi Fatma Küçük, ulusun belleği olan gelenekli sanatları yaşatmak ve geçmişle şimdiki zaman arasında bir bağ kurmak amacında olduklarını belirtti. Sanayi-i Nefise Sohbetlerinin de bu gaye ile düzenlendiğine dikkat çeken Küçük, “Sohbetlerimiz devam edecek. İç derinliğimizi geliştireceğini düşündüğümüz bu çalışmalar, öz benliğimizin ve kültürümüzün de yaşaması adına önemli” dedi. Yapılan konuşmanın ardından “Musanna-i Gerdan” isimli, iğne oyası çalışmalarından oluşan bir takı sergisi açıldı. GETSAM Yönetiminde de bulunan Dr. Öğr. Üyesi Semra Kılıç Karatay’ın hazırladığı iğne oyasından takılar, büyük beğeni topladı. Karatay, iğne oyasının Aksaray’ın da yöresel bir el sanatı olduğunu, her ne kadar uygulaması azalsa da, takı şeklinde hazırlanan ürünlerin tercih edildiğini belirtti. Programın son bölümünde ise Doç. Dr. Rasim Soylu’nun hazırladığı “Name-i Şüheda” isimli bir resim sergisi açıldı. Eserlerini anlatan Soylu, çalışmasındaki esin kaynağının Çanakkale ve Kurtuluş savaşındaki askerlerin şehit olmadan önce kaleme aldığı mektuplar olduğunu belirtti.
 
Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Bakırtaş, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Bektaş Ayık, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Prof. Bakırtaş çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı