Gazeteciler KOP bölgesi yatırımlarını yerinde gördü

Gazeteciler KOP bölgesi yatırımlarını yerinde gördü

7 İLDEN GELEN GAZETECİLERE KONYA TİCARET ODASININ FAALİYETLERİ ANLATILDI

Konya Ticaret Odasının (KTO) ev sahipliğinde KOP bölgesinde yer alan Aksaray olmak üzere 7 ilin yerel gazete çalışanları bir araya getirilerek tanıtım programı düzenlendi. KTO’nun tanıtım programına Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Karaman ve Yozgat ilinden gelen gazeteciler katıldı. 

2 günü kapsayan tanıtım programında ilk olarak hava pisti gezilerek, öğrenci pilotlar uçuş eğitimi gerçekleştirdi. Daha sonra Konya’nın olmazsa olmazı olarak bilinen ayrıca yerli ve yabancıların gözdesi olan Tropikal Kelebek Bahçesi, Mevlana Müzesi, Sille, Akyokuş tepesi ziyaret edildi. Sema gösteriminin ardından KTO’nun faaliyetleri anlatıldı.
Oda faaliyetleri ile ilgili bilgiler veren KTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Büyükeğen; “Konya ve bölge ekonomisine hizmet vermek üzere 2019 yılında kurulan Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü’nün (KTOTEK) bünyesinde, Mesleki Eğitim Merkezi, Dış Ticaret Merkezi, Akıllı Teknolojiler Merkezi, Model Fabrika, Ticaret Sanayi Meslek Yüksek Okulu, Fuar Merkezi bulunuyor. Farklı uzmanlık alanlarına ait birimleri aynı çatı altında birleştiren KTOTEK, bu özelliği sayesinde Konya ekonomisi için stratejik bir misyona sahip. Konya ekonomisi ile birlikte bölge ve ülke ekonomisine de katkı sağlamayı hedefleyen KTOTEK, bu hedef doğrultusunda kurulan birimler ile çalışmalarını sürdürüyor. Sahip olduğu güçlü teknolojik alt yapısı ve yetişmiş insan kaynağıyla Konya’ya hizmet veren kampüs, Konya Ticaret Odası’nın köklü geçmişinden edindiği bilgi birikimi ve tecrübesini iş dünyasına aktarmakta bir köprü vazifesi üstleniyor” dedi.

FARKLI UZMANLIK ALANLARI
AYNI ÇATI ALTINDA BİRLEŞİYOR
Konya Ticaret Odası Mesleki Eğitim Merkezi (KTOMEM), talep edilen her alan ve dalda mevcut kurs programlarına ek olarak, istenilen konular çerçevesinde eğitim programları hazırlayarak esnek müfredatıyla kısa süre içerisinde nitelikli iş gücü yetiştirildiğini ifade eden Büyükeğen, faaliyetlerle ilgili genel bilgiler verdi. Büyükeğen; “Konya Ticaret Odası Dış Ticaret Merkezi (KTODTM), şehir ve bölgedeki ihracatçı firmaların ticari faaliyetlerinde güçlü hamleleri yapabilmeleri adına yol gösterici olarak, bu sayede Türk ihracatçısının büyümesini, Konya’nın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artmasını amaçlamayan çalışmalar yürütüyor. Konya Model Fabrika (Konya Ticaret Odası Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi), imalat sanayinde faaliyet gösteren firmaların yalın üretim teknikleri ile üretimdeki verimliliğini artırıp, dijital dönüşüm yöntemleriyle de endüstri 4.0 dönüşümüne katkı sağlamayı hedefliyor. Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK), AR-GE ve inovasyonun merkezi olarak, bölgedeki ve ülkedeki tarım makinesi üreticileriyle, akıllı tarım makineleri odaklı AR-GE projelerinin geliştirmeyi amaçlıyor. KTO Karatay Üniversitesi Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulu, uygulamalı ve teorik eğitimlerle tam donanımlı nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesini sağlıyor. KTO Fuar Şubesi, Konya Ticaret Odası üyelerinin şehir merkezine gitmeden en kısa süre içerisinde oda işlemlerini yapabilmelerine yönelik çözüm sunuyor. Sanayi ve iş dünyası ile potansiyel alıcıları aynı platformda buluşturarak, hizmetlerin kesintisiz sürdürülmesini sağlıyor” dedi.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ İLE NİTELİKLİ
İŞ GÜCÜ İHTİYACI KARŞILANIYOR
Büyükeğen sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm yönleri ile gelişmesini sürdürmekte olan Konya’nın, nitelikli personele ihtiyacı bulunuyor. KTO Mesleki Eğitim Merkezi bireylere sevdikleri meslek üzerinden nitelik kazandırmak, özel sektörün mesleki eğitime ilgisini artırmak ve nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak için mesleki eğitim içerikler geliştirilerek bireylere daha fazla katkı sağlanıyor. Gelişmiş fiziki altyapı ve donanıma sahip atölye ve laboratuvarlar ile çağın gerekliliklerine her daim ayak uydurup modern yapısını devam ettirerek 2020 yılında faaliyetlerine başlayan KTO Mesleki Eğitim Merkezi’nde yer alan toplam 21.000 m² eğitim kompleksi, 16 derslik, 5 bilgisayar laboratuvarı, konferans, seminer salonları ve 196 kişi kapasiteli konaklama merkezi ile Konya ve çevre illere hizmet sağlanıyor. KTO Uluslararası Fuar Merkezi yanında bulunan merkezde, özellikle ilçelerden ve il dışından eğitim almaya gelen kursiyerler için konaklama imkânı sunularak, eğitimlerde başarılı olan kursiyerlere sertifika ve katılım belgesi veriliyor. Günümüzde hızla dönüşüme uğrayan sektörler için esnek yapıda bir eğitim sistemi gerekiyor. KTO Mesleki Eğitim Merkezi’nin en büyük avantajı, esnek yapısı. İşlemlerin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için bürokrasi minimum düzeye indirilerek, özel sektör yaklaşımı ile faaliyetler gerçekleştiriliyor. Talep edilen her alan ve dalda mevcut kurs programlarına ek olarak, istenilen konular çerçevesinde programlar hazırlanarak eğitimler veriliyor.
Aynı zamanda Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde KTO Mesleki Eğitim Merkezi’nde Mesleki Açık Öğretim Lisesi eğitiminin yanı sıra EBA uzaktan eğitim platformuna ders videolarının çekimi de yapılıyor.”
DIŞ TİCARET MERKEZİ İHRACATTA
YENİ ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

Dış ticaret konusunda da bilgiler veren Büyükeğen; “Konya Ticaret Odası Dış Ticaret Merkezi (KTODTM), Konya ve bölgedeki ihracatçı firmaların ihracat kapasitesi ve alternatif pazar artırmak amacıyla çalışmalar yürütüyor. İhracatçı firmaların ticari faaliyetlerinde doğru hamleleri yapabilmeleri adına yol gösterici olmayı ve bu sayede Türk ihracatçısının büyümesine, Konya’nın ve ülkemizin ihracat gelirinin artmasına yardımcı olmayı hedefliyor.
Konya Ticaret Odası Dış Ticaret Merkezi, dünya ticaretinde yüksek rekabet ortamının yoğunlaşması ve stratejik önceliklerin değişimi sonucunda, ihracatçı firmaları iş yapma potansiyeli yüksek ülkelere yöneltmek, doğru hedef pazar tespiti ve pazara girmeden önce yabancı firmalar ile ilgili doğru analiz ve araştırmaları yapmak için önemli çalışmalar sürdürüyor.

KTODTM ihracatçı firmalara; hedef pazar danışmanlığı, hedef müşteri tedarik danışmanlığı, ithalat danışmanlığı, uluslararası ihale sorgulama danışmanlığı, teknik istihbarat danışmanlığı, yurtdışı tedarikçi danışmanlığı, yurtdışı reklam konumlandırma danışmanlığı, yurtdışı firma istihbarat hizmeti, ihracat sektör danışmalığı alanlarında hizmet sunuyor. Ayrıca, ihracata hiç başlamamış, ihracat yapmak isteyen ya da yeni başlayan firmalara yönelik İhracat Koçluğu başlığı altında eğitim ve danışmanlık hizmeti de sunuyor” diye konuştu.
 
YALIN ÜRETİM, KONYA MODEL
FABRİKAYLA HAYATA GEÇİYOR
Büyükeğen; “Konya Model Fabrika, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) desteğiyle ve finansmanıyla, Konya Ticaret Odası tarafından yürütülen, Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün ortaklığında hayata geçirilen bir proje olarak hizmet veriyor.
Konya Model Fabrika, uygulamalı hizmetler eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile işletmelerde verimlilik dönüşümü sağlayan bir merkez. Yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme, enerji verimliliği vb. konularda işletme çalışanlarının bilgi ve becerileri artırılarak firmaların geleneksel üretimden yalın üretime ve sonrasında dijital dönüşüme geçişleri sağlanıyor. Gerçek bir üretim ortamında katılımcılara bir fabrikanın daha verimli olması için gereken her şeyi uygulayarak öğretme ve akabinde danışmanlık desteği ile sahada dönüşümlere destek oluyor.

Konya Model Fabrika, “Öğren-Dönüş” modeli uyguluyor. Öğren-Dönüş modeli ile eğitim alan ve tecrübe kazanan firma temsilcileri, öğrendiklerini firmalarında doğrudan uygulayarak, danışman koçların da desteğiyle verimlilik arttırma faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Firmalardan seçilen değişim liderleri yalın üretimden, dijital dönüşüme, enerji verimliliğinden, organizasyon yönetimine uzanan geniş bir yelpazede her konuda uygulamalı olarak eğitim görüyor.
Ayrıca, ilerleyen dönemlerde, KTOTEK bünyesinde Enerji Verimliliği Merkezi ile Dijital Dönüşüm Merkezi kurulması da planlanıyor” şeklinde konuştu. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı