Geç Demir Çağı'na ışık tutacak arkeolojik kazı başladı

Geç Demir Çağı

Gülağaç İlçesi, Demirci Kasabası’nda yer alan Büyük Deller’de arkeolojik kazılar başladı. Çalışmanın başkanlığı Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Pınar Çaylı ve Aksaray Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Işıl Demirtaş başkan yardımcılığında sürdürülüyor.
Çaylı, Aksaray’da bir Cumhurbaşkanlığı kazısı daha başlatıldığını ve ilk kazmayı vurduklarını belirtti. Oldukça yüksek bir kayalık üzerinde tespit edilen kültür dolgusu iki farklı dönemi kapsıyor.
20 METRELİK KÜLTÜR
DOLGUSUNA SAHİP
Yüksek kayalığın en erken M.Ö. 5200’lerde Kalkolitik Dönem’de iskân gördüğü, ardından yaklaşık 5000 yıl sonra, ikinci kez Helenistik Dönem’de yerleşildiğinin anlaşıldığını kaydeden Çaylı, “Bizler burayı tanımlı bir hale getirebilmek için kazı çalışmalarımızı sistematik bir şekilde sürdürmeyi hedefliyoruz. Kazı yapılan Büyük Deller tepesi olarak adlandırılan alan oldukça geniş ve yaklaşık 20 metrelik kültür dolgusuna sahip. Çalışmalarımızı bu sezon doğu ve kuzeydoğu yamaç üzerinde başlattık. Özellikle doğu yamaçta Kalkolitik Dönem’e ait, yontma taş aletlerin ve çanak çömleklerin yoğunlaştığı anlaşıldı” dedi.
Çaylı, ilk verilerden yola çıkarak Geç Demir Çağı’nda antik yol güzergâhlarına hâkim konumda bir kale tespit ettiklerini, yamaçlarda başlattıkları kazı çalışmalarıyla da kale duvarlarını açmaya başladıklarını da belirtti.
Ekibin bu alanda çalışmalara başlamasının nedeninin kazısı tamamlanan Çatalsu Köyü’ndeki Orta Kalkolitik Dönem Güvercinkayası yerleşmesi bulgularıyla olan benzerliklerinin olduğunu ifade eden Çaylı, “Söz konusu benzerlik materyal kültürün yanı sıra yer seçimiyle de dikkat çeker. İnsanların ovadan uzaklaşıp daha yüksek yerleri seçtiği bu dönem, tarımcı köylerin savunma ihtiyaçlarıyla da doğrudan ilişkilidir” ifadelerini kullandı.
YÜKSEK KAYALIKLAR ANITSAL
BİR GÖRÜNÜME SAHİP OLACAK
Burada M.Ö. 3. yüzyıla tarihlenen kalenin, anıtsal bir görünüme sahip olduğunu, bu bağlamda kazı çalışmalarının ilerlemesiyle, Aksaray turizmine büyük katkı sunacağını dile getiren Çaylı, çalışmaların iş gücüne bağlı olarak uzun yıllar sürebileceğini belirterek, “Bu kazının Aksaray’a hayırlı olmasını diliyor, çalışmalarımızda bizlere yol gösteren ve yardımcı olan Prof. Dr. Sevil Gülçur’a teşekkür ediyoruz” dedi. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı