‘Gelenekleri yaşatıyoruz’

‘Gelenekleri yaşatıyoruz’

KÖYDE Kİ GELENEKLERİN DEVAM ETMESİNE ORTAK OLUYORLAR

Aksaray tarihi kapalı çarşıda 28 yıldır esnaflık yapan Coşkun Giyim işletmesinin sahibi Hacı Coşkun sektör hakkında bilgiler verdi.
İşlerinin özellikle yaz sezonu açıldığını söyleyen Hacı Coşkun, bunun nedeninin Aksaray’da ki köylerde eski düğün geleneklerinin devam etmesi olduğunu belirtti.
Aksaray’da ki köy düğünlerinde vatandaşların davetiye dağıtmayı çok tercih etmediğini ifade eden Coşkun: “Eskiden davetiye dağıtılmazdı bohça yapılırdı akrabaya, komşuya bu sayede düğüne davet etmiş olunurdu. Şimdi hala Aksaray’da ki bazı köylerde devam ediyor bu gelenek ve görenekler. Özellikle Hasandağı bölgesinde, Selime, Kızılkaya, Ihlara, Karaören köylerinde hala devam ediyor bu bohça kültürü. Vatandaşlarımızla birlikte gelenekleri yaşatıyoruz’” şeklinde konuştu.
‘KÖYDEKİ VATANDAŞLARIMIZIN
NASIL GİYDİĞİNİ ARTIK BİLİYORUZ’
Hasandağı bölgesinde ki köylerden gelen vatandaşların düğün zamanı fazla fazla şalvarlık, penye, gömlek gibi bohçalık ürünler aldığını vurgulayan Coşkun, “Mart ayından itibaren sipariş almaya başlarız. Ararlar bizi temmuzda düğün var 100 tane penye hazırla, 50 tane şalvarlık ayarla, erkek gömleği ayarla diye söylerler biz de ona göre hazırlarız kendimizi. Selime köyüne 400 kadife şalvarlık verdiğimi biliyorum. Oralarda kadınlar normal günlerinde de bu kıyafetleri giyerler. Alışmışız artık 28 yıldır köylerden gelip bizden alışveriş yaparlar, biz tahmin ederiz ona göre beden veririz, köydeki vatandaşlarımızın nasıl giydiğini artık biliyoruz” dedi.
Hacı Coşkun son olarak şunları kaydetti: “İnşallah köydeki vatandaşlarımızın harmanı iyi kalkar, bunu vatandaşlarımızın geliri yüksek olsun, yüzü gülsün diye istiyoruz. Köyde ki vatandaşlarımızın harmanı, pancarı, çekirdeği iyi olursa bu bize de yansıyor elbette. 2020 yılında inşallah vatandaşlarımızın yüzleri güler, neşesi bol olur” Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı